Líbya: Znepriatelené strany sa dohodli na vypísaní referenda o ústave

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Káhira 21. januára (TASR) – Strany konfliktu v Líbyi sa v stredu v Egypte na rokovaniach sprostredkovaných OSN dohodli na vypísaní referenda o novej ústave, ktoré sa uskutoční ešte pred plánovanými parlamentnými voľbami. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na egyptské ministerstvo zahraničných vecí.

Egypt „víta dohodu dosiahnutú dnes medzi líbyjskými stranami v Hurghade … a oceňuje úsilie, ktoré viedlo k dohode o usporiadaní referenda o návrhu ústavy v súvislosti s voľbami, ktoré sú naplánované na 24. decembra 2021“, uvádza sa vo vyhlásení rezortu egyptskej diplomacie.

Rokovania v Egypte budú pokračovať vo februári. Cieľom tejto ich fázy je pripraviť harmonogram pre referendum a voľby.

Líbya upadla do chaosu v roku 2011 po zvrhnutí bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Táto na ropu bohatá severoafrická krajina má v súčasnosti dve súperiace vlády – medzinárodne uznanú Vládu národnej jednoty sídliacu v Tripolise a vládu so sídlom v meste Tobruk, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi.

Znepriatelené strany sa dohodli na prímerí vlani v októbri v Ženeve, pripomína AFP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Líbya: Znepriatelené strany sa dohodli na vypísaní referenda o ústave

  • 21. januára 2021 at 17:28
    Permalink

    Už aj v Líbyi pochopili, že ústava štátu musí vzniknúť konsenzom občanov. Tu na Slovensku si niektorí ústavu mýlia s prevádzkovým poriadkom, ktorý vydáva generálny riaditeľ.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *