Líbya: Znepriatelené strany sa dohodli na vypísaní referenda o ústave

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Káhira 21. januára (TASR) – Strany konfliktu v Líbyi sa v stredu v Egypte na rokovaniach sprostredkovaných OSN dohodli na vypísaní referenda o novej ústave, ktoré sa uskutoční ešte pred plánovanými parlamentnými voľbami. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na egyptské ministerstvo zahraničných vecí.

Egypt „víta dohodu dosiahnutú dnes medzi líbyjskými stranami v Hurghade … a oceňuje úsilie, ktoré viedlo k dohode o usporiadaní referenda o návrhu ústavy v súvislosti s voľbami, ktoré sú naplánované na 24. decembra 2021“, uvádza sa vo vyhlásení rezortu egyptskej diplomacie.

Rokovania v Egypte budú pokračovať vo februári. Cieľom tejto ich fázy je pripraviť harmonogram pre referendum a voľby.

Líbya upadla do chaosu v roku 2011 po zvrhnutí bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Táto na ropu bohatá severoafrická krajina má v súčasnosti dve súperiace vlády – medzinárodne uznanú Vládu národnej jednoty sídliacu v Tripolise a vládu so sídlom v meste Tobruk, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi.

Znepriatelené strany sa dohodli na prímerí vlani v októbri v Ženeve, pripomína AFP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Líbya: Znepriatelené strany sa dohodli na vypísaní referenda o ústave

  • 21. januára 2021 at 17:28
    Permalink

    Už aj v Líbyi pochopili, že ústava štátu musí vzniknúť konsenzom občanov. Tu na Slovensku si niektorí ústavu mýlia s prevádzkovým poriadkom, ktorý vydáva generálny riaditeľ.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *