Ľudovít Števko: Lockdown a cudzí život Igora Matoviča

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Čudné správanie premiéra a čudný slovenský lockdown to sú naše vianočné top témy, ak si odmyslíme tretiu očakávanú tému – pochybnú kandidatúru Daniela Lipšica na post špeciálneho prokurátora. Treba povedať, že nič z toho, čo sme zažili za posledné dva-tri mesiace nebolo prekvapujúce, čo by nevedel predvídať slovenský homo sapiens.

Igora Matoviča predsa poznáme ako človeka aj ako predsedu vlády. To že sa nezúčastnil na rokovaní svojich pandemikov a vzápätí ušiel z rokovania vlády ako jej predsedajúci, patrilo k pravdepodobne k manifestačným prejavom jeho diagnózy. Do veľkej miery možno premiérovi uveriť, keď dobiedzajúcim novinárom povedal: „Ja som potreboval zasadanie vlády opustiť, lebo mi bolo fyzicky zle, cítil som sa, akoby som nežil svoj život, skôr cudzí život.“ O čom svedčí toto jeho priznanie? Ide o psychotické ochorenie sprevádzané poruchami správania, myslenia a emócií, alebo o hereckú kreáciu za účelom dojímania rednúcich prívržencov OĽaNO? Možno jedno i druhé. Racionálnu odpoveď nemôže dať Sulík, Remišová, či prezidentka, iba konzílium psychiatrov. 

Sabotéri: Sulík a Čaputová

„Ľudia dnes budú zbytočne trpieť, stovky ľudí budú čochvíľa denne zomierať len preto, lebo nemáme nakúpené testy a neboli sme schopní vykročiť tou správnou nohou,“ tvrdí premiér.

Matovič sa ako vždy vyjadruje hyperbolicky. Podľa toho v akom stave sa nachádza vykresľuje situáciu čiernymi farbami a straší ľudí. Len straší. Nijaká pozitívna myšlienka, nijaká nádej pre lepšiu budúcnosť. Lebo sabotéri – Sulík a pani prezidentského paláca! Z mantry celoplošného testovania, ktorej verí viac ako rodnej sestre, vynechal pán premiér, na počudovanie, známy slogan „lebo Fico“, čo je istý posun v jeho uvažovaní. Príčina týchto drobných zmien myslenia je čitateľná: popularita prezidentky je pre neho nedostižná a Sulíkove preferencie čoraz viac ohrozujú jeho premiérsky status. Musí to byť zraňujúce pre jeho alter ego; nepochopený jedinec, cudzí človek v cudzej krajine, by si pri tom aj poplakal..

Takú zvláštnosť ako je slovenský premiér a jeho vláda by sme v Európe  hľadali len ťažko. Už nejde iba o dokázané plagiátorstvo členov exekutívy a parlamentu, ale o zahanbujúcu neschopnosť ministrov presadiť svoje kompetencie a vysloviť vlastný názor. Česť chatrným výnimkám. Richard Sulík aj keď nesúhlasí s predsedom vlády, napokon stiahne chvost ako skrotená opica z čeľade mačiakovitých. Iste vie prečo. Matovič pomery v nerozhodnej vláde zatiaľ využíva sebe vlastným spôsobom: ujde, skryje sa za chrbát novinárov i verejnosti – nože,  ukážte sa, vládnite si ako neviete, aspoň uvidíte ako mi všetci krivdíte, keď sabotujete moje plošné predvianočné testovania.    

Čudný lockdown poza chrbát premiéra

Vláda zasadla, vláda rozhodla. Vianoce máme prežiť v zákaze vychádzania s pätnástimi výnimkami, vo filigránskej bubline dvoch domácností, s odporučením obmedzeného cestovania za rodinou, s povolením lyžovania, aby ten tvrdý lockdown bol prikrytý mäkkou perinou so súhlasom všetkých koaličných údov, teda zdvihnutých rúk pri hlasovaní o vianočných reštrikciách. Páni a panie sa môžu lyžovať do sýtosti na vzduchu u neprekonateľného pána Borisa Kollára. Krachujúci živnostníci, reštauratéri, bufetári a „maloroľníci“ medzi podnikateľmi môžu panstvu iba závidieť.

Nevieme, či je celkom spokojný aj samotný predseda vlády. Počas tlačovej konferencii po poslednom zasadnutí vlády, prenechal opraty vedenia boja proti hnusobe ministrovi zdravotníctva Krajčímu, takmer neznámemu vicepremiérovi Holému a nepochopiteľne aj ministrovi zahraničia Korčokovi. To aby každý chvíľku ťahal pílku – lebo on nič, on muzikant. Ponevieral sa počas vládnej tlačovky v pozadí a potom, keď už bolo zdanlivo po všetkom zodpovedal na naliehanie novinárov na tri chodbové otázky. Ale to už nebolo live, ani to, ako laškoval s prekladateľkou do posunkovej reči, aby sa čo-to dozvedel z abecedy pre hluchonemých. Všetko svedčilo o tom, že premiér je so sebou spokojný. Testovanie mu odsabotovali, tak nech sa trápia s oneskoreným lockdovnom iní. Matovič sa už teší na druhé kolo boja s vírusom, na sľubovanú „dobrovoľnú“ vakcináciu obyvateľstva

Možno bude po novom roku všetko inak, Koaličná mašinéria si ako jeden Pročko môže odhlasovať neobmedzené, predlžovanie núdzového stavu. Lenže COVID 19 sa nedá manažovať ani Matovičom ani jeho trápnou koalíciou v parlamente. Vírus si bude žiť svoj prešibaný život, tak ako všetky doterajšie vírusy. Po čase ustúpi, odíde u obzoru, aby sa opäť vrátil. Na rozdiel od nášho premiéra, ktorý odíde navždy.   

  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *