Maďarsko stále nemôže akceptovať klauzulu o dodržiavaní zásad právneho štátu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Budapešť 4. decembra (TASR) – Maďarsko stále nemôže akceptovať klauzulu o dodržiavaní zásad právneho štátu, ktorá sa viaže na rozpočet Európskej únie (EÚ) a fond obnovy. Uviedol to v piatok premiér Viktor Orbán s tým, že politické pravidlá by sa mali riešiť osobitne.

Dodal, že deklarácia s vysvetlením, pripojená k tejto klauzule, na základe ktorej vysoký predstaviteľ poľskej vlády vyhlásil, že Poľsko by mohlo tento balík akceptovať, je pre Budapešť neprijateľná.

„Pre nás toto riešenie, keď sa pripojí nejaké vyhlásenie ako poznámka na samolepiacom lístku papiera, nebude fungovať,“ uviedol Orbán pre verejnoprávny rozhlas. „Maďarsko trvá na tom, že tieto dve veci by mali byť oddelené.“

Maďarsko a Poľsko už niekoľko týždňov blokujú sedemročný rozpočet EÚ a jej fond na podporu obnovy ekonomík po kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. Zastavili tak členským štátom prístup k finančných prostriedkov v hodnote 1,85 bilióna eur v čase hospodárskej krízy.

Budapešť a Varšava, ktoré už roky čelia kritike za ústup od demokratických noriem, uviedli, že budú konať a hlasovať spoločne v otázke právneho štátu. Orbán uviedol, že sa bude tejto dohody držať.

Dodal, že s dohodou o rozpočte sa netreba ponáhľať a ak ju EÚ nebude mať do januára, bude ju mať neskôr. „Nechajte právny stav nezmenený a všetko prebehne hladko a rýchlo,“ uzavrel.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *