Matovič opäť odkázal ,,kuvikom“ buďte ticho, tentokrát kvôli situácií v Nitre

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 5. januára (TASR) – Nasledujúce tri týždne počnúc pondelkom (11. 1.) by malo byť v Nitrianskom okrese povolené ísť do práce len s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní. Na tlačovom brífingu v Nitre o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Avizoval, že bude celoplošné testovanie. Opatrenia pre Nitriansky okres má prijať vláda na stredajšom (6. 1.) zasadnutí.

Podľa premiéra je situácia v Nitrianskom okrese katastrofálna a v súčasnosti je horšia, ako bola vlani na jeseň na Orave. „Je ešte nebezpečnejšia, pretože na Orave čísla vrcholili a boli stabilizované. V okrese Nitra však dramaticky stúpa počet pozitívne testovaných ľudí,“ zdôraznil Matovič. Podľa jeho slov tak prichádzala do úvahy možnosť sprísniť lockdown a nepustiť ľudí do práce. „Takže by sme povedali napríklad firme Jaguar Land Rover, že od zajtra 4500 ľudí nepríde do práce a od zajtra sa nebudú zo Slovenska vyvážať autá. A takýchto firiem je tu veľa a hrozilo že desaťtisíce ľudí nebude môcť chodiť do práce. Lepším riešením je teda poctivé plošné testovanie a áno, nie celkom dobrovoľné,“ skonštatoval Matovič.

Podľa primátora Mareka Hattasa je potrebné pretestovať celý región. „Nejde tu len o mesto Nitra so 77.000 obyvateľmi, ale o celý okres so 166.000 obyvateľmi. Nebude to jednoduché, ale zvládneme to. Máme vynikajúcich starostov a ak pomôžu ľudia, dokážeme testovanie realizovať aj napriek extrémne krátkemu času na prípravu. Je to jediné rozumné riešenie, ktoré sa v tejto situácii naskytá. Máme k dispozícii 100.000 kvalitných testov a ďalšie ešte môžeme dostať, máme zabezpečené i ochranné pomôcky. V Nitre bude testovanie v piatok, sobotu, nedeľu a v obciach v sobotu a v nedeľu,“ povedal Hattas.

Na testovanie vyzval aj riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Milan Dubaj, podľa ktorého je situácia v tomto zdravotníckom zariadení často už za hranicou únosnosti. „Počet covidových pacientov sa stále pohybuje okolo 200, ventilovaných je do dvadsať ľudí, denne je nad desať úmrtí. Denne vypadávajú ďalší pracovníci a stále je mimo práce 200 z nich. Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie, fyzické aj psychické, týchto ľudí, ktorí toto denne znášajú. Ako vyjadriť obdiv k nim, že napriek všetkým okolnostiam do nemocnice stále prichádzajú. Čiarou, ktorá bola prekročená, je pre týchto ľudí zomretie jedného z nás. V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ, zomrel nám pracovník covidového urgentu a bohužiaľ dnes nám zomrel kolega internista. To sú veci, ktoré veľmi ťažko znášam ja i kolektív tejto nemocnice,“ povedal Dubaj.

Lekár nitrianskej nemocnice a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský preto vyzval ľudí, aby čo najprísnejšie dodržiavali všetky nariadené hygienické opatrenia a prišli sa dať testovať. „Tie opatrenia naozaj fungujú a naozaj zachraňujú životy. Treba obmedziť stretnutia na najmenšiu mieru, aby bolo v nemocniciach čo najmenej pacientov. Chcem poprosiť kolegov zo súkromných ambulancií, aby nám prišli pomôcť do nemocníc. Tretiu prosbu adresujem všetkým zdravotníkom, aby prišli pomôcť pri testovaní. Zo skúseností zo zamorených okresov vieme, že to pomáha,“ uviedol Visolajský.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *