Ministerka Kolíková vnína potrebu reformy súdnictva, nevnína názory sudcov, prokurátorov, advokátov a verejnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 25. februára (TASR) – Odborná verejnosť sa zhoduje na potrebe zmeniť súdnu mapu. Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok. Vyplýva to z okrúhlych stolov, ktoré zorganizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR v uplynulých dňoch. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície. TASR o tom informoval hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.


      V priebehu tohto týždňa sa uskutočnili tri okrúhle stoly. O novej súdnej mape diskutovali odborníci, sudcovia, ale aj zástupcovia Súdnej rady, Najvyššieho súdu, advokátov či predstavitelia samosprávy. K téme správneho súdnictva prizval rezort i sudcov správneho kolégia Najvyššieho súdu, sudcov krajských súdov, advokátov aj prvého predsedu českého najvyššieho správneho súdu. 

      Prvý okrúhly stôl bol venovaný reforme súdnej mapy. Druhý zas vzniku samostatného správneho súdnictva na Slovensku. Zúčastnení vyjadrili podporu tomuto kroku – ocenili vznik Najvyššieho správneho súdu SR aj myšlienku prvostupňových správnych súdov. Zároveň sa diskutujúcim zdal adekvátny aj počet – tri navrhované správne súdy. Debata bola aj o tom, či je správne ich umiestnenie do Nitry, Žiliny a Košíc. V tomto paneli kritika smerovala najmä k výberu sudcov na Najvyšší správny súd. Zatiaľ čo sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu sa prihovárali za preloženie na novovznikajúci súd, za výberové konanie sa prihovoril prvý predseda českého najvyššieho správneho súdu Josef Baxa aj vzhľadom na nízku dôveryhodnosť justície na Slovensku. 

      Na závery z diskusie reagovala v samostatnom paneli ministerka spravodlivosti. Kolíková vníma, že existuje zhoda na tom, že slovenská justícia potrebuje reformu, novú súdnu mapu a takisto vníma širokú zhodu na podpore vzniku samostatného správneho súdnictva. „Vnímam, že je to diskusia, v ktorej sú aj emócie, a je to prirodzené. Javí sa mi, že nie je dôležité len predstaviť dobrú súdnu mapu a dobre ju implementovať, ale aj dobre zvládnuť proces, diskusiu a vysvetliť justícii, odbornej verejnosti, samosprávam a celkovo širokej verejnosti, čo súdna mapa prinesie, prečo ju navrhujem, ako ju navrhujem, a naozaj urobiť maximum pre to, aby došlo k pochopeniu, prečo sa to tak robí,“ dodala Kolíková.  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *