Ministerstvo vnútra: Centrálny register vašich účtov má viesť Matovičov rezort, aktualizovať sa bude každý deň

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 29. apríla (TASR) – Na Slovensku má vzniknúť centrálny register účtov. Cieľom je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom budú mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach. Finančné inštitúcie vrátane Národnej banky Slovenska (NBS) majú zmeny v údajoch elektronicky zasielať každý pracovný deň. Ministerstvo vnútra predložilo návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania.

„Centrálny register účtov predstavuje dlhodobé, komplexné a systémové riešenie aj s ohľadom na predpokladané zvyšovanie počtu žiadostí príslušných orgánov členských štátov EÚ a zaťažovanie finančných inštitúcií s okamžitým vybavovaním žiadostí, keďže registre účtov sa majú v budúcnosti v rámci EÚ vzájomne prepojiť,“ uviedlo ministerstvo v predkladacej správe.

Ministerstvo vnútra sa pri zriadení registra odvoláva na napĺňanie európskych smerníc a odporúčaní výboru Rady Európy. Prístup k dátam budú mať napríklad orgány činné v trestnom konaní, súd, služba kriminálnej a finančnej polície, inšpekčná služba Policajného zboru, ale aj Kriminálny úrad finančnej správy, Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo.

V registri by mali byť zapísaná finančná inštitúcia, dátum založenia účtu alebo začatia prenájmu bezpečnostnej schránky, číslo účtu alebo identifikačné číslo schránky, identifikačné údaje klienta a konečného užívateľa výhod, dátum vzniku a zániku oprávnenia klienta na nakladanie s finančnými prostriedkami na účte a dátum zrušenia účtu alebo ukončenia prenájmu bezpečnostnej schránky.

Register má spravovať Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má na svojom webovom sídle raz ročne zverejňovať súhrnnú správu o jeho vedení a využívaní. Rezort má tiež uchovávať tzv. logy obsahujúce spisovú značku alebo číslo spisu, dátum a čas vyhľadávania, jedinečný identifikátor výsledkov, označenie orgánu a jedinečný identifikátor používateľa.

Dáta sa budú uchovávať desať rokov od roku, v ktorom bol účet či nájom schránky zrušený. NBS má zároveň dohliadať nad plnením povinností finančných inštitúcií.

Navrhovaná účinnosť zákona je od decembra 2021, register by mohli uviesť do prevádzky do dvoch rokov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Ministerstvo vnútra: Centrálny register vašich účtov má viesť Matovičov rezort, aktualizovať sa bude každý deň

 • 29. apríla 2021 at 13:12
  Permalink

  Ak NBS a komerčné banky naskočia na zničenie ochrany súkromia občanov bez rozhodnutia súdu iba na základe zákona tejto zločineckej skupinky, je čas adekvátne sa zariadiť.
  V živote mi do ruky nepristal ani jeden nezdanený halier. Namiesto toho, aby zadržali do odsúdenia majetky páchateľov, čo nerobia, idú touto cestou. Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o niečo iné, desivejšie. Neposlúchneš, oberieme Ťa!

  Reply
  • 29. apríla 2021 at 15:25
   Permalink

   Tá zločinecká skupinka má hlavu v Bruseli . EU sa už otvorene mení na diktatúru stalinského typu . Briti vedeli veľmi dobre prečo odišli . Zrazu ani bankové tajomstvo nie je tajomstvom .

   Reply
   • 29. apríla 2021 at 18:54
    Permalink

    A Pavlínka má už svoje milióny v Belize?

    Reply
 • 30. apríla 2021 at 11:31
  Permalink

  Zo správy som sa dozvedel, že k môjmu účtu bude mať prístup polícia, tajná služba (čia?) súdy prokuratúra ….. ….. hajzelbaba Mara a súdruh Žinčica.
  V civilizovanom svete platilo, že pri podozrení z hospodárskej kriminality súd rozhodol o povinnosti banky – bánk, umožniť kontrolu účtov konkrétneho podozrivého. Zavedenie možnosti plošnej kontroly účtov občanov v navrhovanom rozsahu je teror.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *