MZ SR: Lekári musia denne bojovať aj s dezinformáciami

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 11. decembra (TASR) – Lekári aspoň raz za týždeň počúvajú od pacientov zavádzajúce informácie, špekulácie či konšpiračné teórie. Prieskum Behaviorálneho experimentálneho ekonomického tímu rezortu zdravotníctva ukázal, že až 71 % lekárov sa aspoň raz za týždeň stretáva s dezinformáciami v ich lekárskej praxi. Takmer 40 percent lekárov sa s dezinformáciami stretáva každý deň. To sa potom podpisuje na dôvere voči lekárom a liečbe.

Tím v prieskume na vzorke 1974 odpovedí zistil, že 60 % lekárov považuje dezinformácie o zdraví za veľký problém. „Väčšina dezinformácií o zdraví, s ktorými sa v súčasnosti lekári a lekárky stretávajú v praxi, sa týka očkovania (72%) a koronavírusu (59%),“ vysvetlil Lukáš Sekelský, riaditeľ odboru implementácie strategických zámerov.

Lekári v dotazníku potvrdili, že dezinformácie v zdravotníctve sú problém rozšírený, závažný a ovplyvňujúci správanie pacientov. „Tento prieskum potvrdzuje, že dezinformácie môžu mať za následok ohrozenie zdravia u občanov. Dezinformácie prispievajú k tomu, že pacienti nedôverujú lekárom a zdravotníctvu, oponujú lekárom počas konzultácií, odmietajú vakcináciu a v najhorších prípadoch odmietnu liečbu aj pri závažných ochoreniach,“ upozornil na riziká minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).

V prieskume sa 35 % lekárov vyjadrilo, že dezinformácie majú za následok aj odmietanie liečby alebo lekárskych pokynov a 41 % z nich tvrdí, že dezinformácie vedú k odmietaniu očkovania.

Odborníci mali tiež odpovedať na otázku, či by sa dali zaočkovať. Sedem z desiatich opýtaných lekárov sa vyjadrilo, že by sa dali zaočkovať proti COVID-19 (72%), nedalo by sa zaočkovať 15 % z nich a 13 % sa nevedelo vyjadriť. Viac ako polovica lekárov sa zároveň zhodla, že očkovanie by malo byť povinné. Viac ako tretina je skôr za povinné očkovanie rizikových skupín. Respondenti pritom zdôrazňovali dôležitosť budovania kolektívnej imunity.

Prieskum sa uskutočnil počas septembra 2020.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *