Názorný príklad fungovania „spojencov“ v NATO: Turecko si predvolalo veľvyslanca USA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Istanbul 25. apríla (TASR) – Turecké ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Spojených štátov v Ankare na protest proti rozhodnutiu amerického prezidenta Joea Bidena oficiálne uznať vyvražďovanie Arménov v období Osmanskej ríše za genocídu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.


      Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Sedat Önal sa v sobotu neskoro večer stretol s americkým veľvyslancom Davidom Satterfieldom, aby mu predložil dôrazné odmietavé stanovisko Ankary k tomuto rozhodnutiu.


      „Toto vyhlásenie (amerického prezidenta) nie je podložené medzinárodným právom a ublížilo Turkom, otvorilo ranu v našich vzťahoch, ktorú bude ťažké zahojiť,“ uviedlo turecké ministerstvo.


      Biden v sobotu naplnil svoj predvolebný prísľub, keď ako prvý prezident USA označil zavraždenie približne 1,5 milióna etnických Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915-18 za genocídu.


      Na vyhlásenie Bieleho domu okamžite reagovali odsúdením tureckí činitelia a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu obvinil Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zatiaľ k záležitosti verejne nevyjadril.


      Turecko odmieta používanie výrazu genocída pre udalosti zo zmienených rokov s argumentom, že pri nich zahynuli Turci aj Arméni. Ankara vyzvala na vytvorenie spoločnej historickej komisie, ktorá by sa touto otázkou zaoberala.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Názorný príklad fungovania „spojencov“ v NATO: Turecko si predvolalo veľvyslanca USA

 • 25. apríla 2021 at 11:35
  Permalink

  Tak budú odpísaní aj naši riťolezi včítane vedúcej…

  Reply
 • 25. apríla 2021 at 15:32
  Permalink

  Sovietsky zväz , Veľká Británia, USA za druhej svetovej vojny boli väčšími spojencami ako sú členské krajiny NATO . Turecko je názorný príklad v NATO je len pre svoju strategickú polohu . Ťažko vzhľadom na históriu môžu byť spojencami Grécko a Turecko , podobne balkánske krajiny a Turecko .

  Reply
 • 25. apríla 2021 at 16:21
  Permalink

  Ulohou Ameriky je rozduchavat nenavist, kazdy styt rozhadat, a kde to este funguje , poslat svojich agentov. Ludia, kde je nasa oddanost svojmu statu, kde je nase vlastenectvo, preco pocuvame ameriku, ved vsetky vojny vo svete zacali americania, na zaklade potreby obsiahnut vzdy nieco cudzie, preco sme ich sem vobec pustili ?! Slovensko je nase, nenechajme si do toho hovorit, nenechajme si ho ukradnut, kazdy stat chcu rozostvat ,rozvratit politiku a ovladnut.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *