NRSR: Šéf úradu na ochranu whistleblowerov by sa mal voliť na najbližšej schôdzi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 17. decembra (TASR) – Predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti by mali poslanci Národnej rady (NR) SR voliť na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorej začiatok je naplánovaný na 26. januára 2021. Vo štvrtok o tom informoval predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO). O post sa uchádzajú právnička Zuzana Dlugošová a analytik Národného kontrolného úradu (NKÚ) SR Martin Rajňák. Vláda ich kandidatúru schválila ešte v septembri po verejnom vypočutí.

Na sfunkčnenie úradu opätovne vyzýva Nadácia Zastavme korupciu. Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Jeho zriadenie priniesol zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý vstúpil do platnosti už 1. marca 2019. Odvtedy sa nepodarilo zvoliť jeho šéfa.

Inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy. Má tiež robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti má raz za rok predkladať správu Národnej rade SR.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *