Odvolanie v prípade Dobroslava Trnku doručili disciplinárnej komisii

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 5. januára (TASR) – Odvolacia disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR už môže začať konať vo veci disciplinárne stíhaného bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Toho v druhej polovici októbra minulého roka 3. disciplinárna komisia v jednej časti oslobodila a v druhej uznala za vinného v prípade jeho vyjadrení pre TV Markíza z jesene 2019.

„Písomné odôvodnenie odvolania bolo doručené disciplinárnej komisii, ktorá vec predložila organizačno-kontrolnému oddeleniu na účely odvolacieho konania. Podrobnosti nebudeme konkretizovať, pretože budú predmetom druhostupňového konania,“ uviedla v utorok na otázku TASR hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová. Trnku 19. októbra 2020 komisia oslobodila spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza ohľadne nahrávky rozhovoru s Marianom K., týkajúcej sa vydierania spolumajiteľa Penty Jaroslava H. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného. Za toto previnenie mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Rozhodnutie disciplinárnej komisie nebolo právoplatné. Navrhovateľ – námestník GP SR Jozef Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie. Rozhodovať bude teda jeden z dvoch odvolacích disciplinárnych senátov. Čakalo sa len na písomné zdôvodnenie odvolania.

Čo sa týka rozhovoru s podnikateľom Marianom K., podľa októbrového rozhodnutia komisie Trnka redaktorovi v rozhovore 15. októbra 2019 neuviedol skutočnosti, ktoré by viedli k naplneniu disciplinárneho konania. Trnka nemal nikde priznať pravdivosť rozhovoru s podnikateľom.

Szabó trvá na udelení najvyššieho trestu, a to zbavení Trnku funkcie prokurátora. Podľa neho došlo k závažnému porušeniu disciplíny, prokurátorskej etiky, a tým pádom treba za to znášať aj následky.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár v októbri 2019 Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je okrem toho obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

„Vyšetrovanie je pred ukončením, tento mesiac sú ešte naplánované výsluchy a ak nedôjde k zásadným zmenám, bude ukončené a po preštudovaní spisu predložené na príslušnú prokuratúru s návrhom vyšetrovateľa, čo možno očakávať približne v januári 2021,“ uviedol v decembri minulého roka pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *