OĽaNO aj Za ľudí začínajú spomínať definitívne rozbitie vlády, samozrejme hádžu vinu jeden na druhého a druhý na tretieho (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 25. marca (TASR) – Hnutie OĽANO so sklamaním konštatuje, že predseda strany SaS Richard Sulík sa rozhodol povaliť ďalšiu demokratickú vládu. Hnutie to uviedlo v stanovisku, ktoré TASR zaslal hovorca Matúš Bystriansky. „Uprednostniť vlastnú ministerskú stoličku pred budúcnosťou krajiny je poľutovaniahodné,“ skonštatovalo OĽANO.

„Teraz je na zodpovednosti nás zostávajúcich koaličných strán, aby sme spoločnými silami snahe rozbiť vládu zabránili, tento útok ustáli, našli dohodu a vyviedli krajinu z politickej krízy,“ doplnil Bystriansky.

Vo štvrtok podali demisiu ministri, ktorých do vlády nominovala SaS – minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Sulík následne oznámil, že SaS pozastavila svoju účasť v koalícii, kým premiér Igor Matovič (OĽANO) nepodá demisiu. SaS chce podľa neho ďalej rokovať o rekonštrukcii vlády na pôdoryse štvorkoalície. Rokovania má podľa strany viesť ten, koho prezidentka poverí zostavovaním novej vlády. Na stanovisko OĽANO reagoval tým, že „žiadna vláda povalená nie je“.

SaS reagovala, že jej odchodom z koalície vláda nepadá. „Tri vládne strany – OĽANO, Sme rodina a Za ľudí – majú spolu minimálne 80 poslancov. Tým pádom môžu vládnuť s dostatočnou rezervou. Vládu sme teda nepovalili a ani to nie je na základe jednoduchých počtov možné,“ skonštatoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Po požiadavke Igora Matoviča podal Richard Sulík demisiu, čím sa stotožnil s tvrdením OĽANO, že uprednostniť vlastnú stoličku pred budúcnosťou krajiny je poľutovaniahodné. Očakávame, že to isté spraví teraz aj Igor Matovič a podá demisiu tak, ako sľúbil. Tým sa otvorí cesta k plodným rokovaniam o rekonštrukcii vlády,“ uzavrel hovorca.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) a predseda SaS Richard Sulík sa chystajú urobiť obrovskú chybu svojho politického pôsobenia, a to rozbiť túto vládu. Vyhlásila to šéfka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. To, že SaS pozastavila svoju účasť v koalícii, stranu mrzí. OĽANO a SaS spôsobujú podľa strany nefunkčnosť koalície, čo považuje za mimoriadne nezodpovedné.

„Prioritou strany Za ľudí vždy bolo pokračovanie štvorkoalície a zmena na poste predsedu vlády. Pozastavenie koaličnej zmluvy SaS nás preto veľmi mrzí. Vládna koalícia zložená zo strán OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, ktorá vznikla pred rokom po parlamentných voľbách, bola po 12 rokoch vlády Smeru-SD nádejou, ktorá mala priniesť nielen návrat spravodlivosti, ale aj mnohé dôležité reformy,“ uviedla Remišová.

Strana Za ľudí urobí podľa Remišovej všetko pre to, aby sa vyriešila táto kríza, „pretože alternatívou sú mesiace chaosu, predčasné voľby a odovzdanie krajiny Smeru a jeho nástupníckym organizáciám“.

SaS pozastavuje svoju účasť v koalícii, pokiaľ premiér Igor Matovič (OĽANO) nepodá demisiu. Informoval o tom predseda strany Richard Sulík vo štvrtok po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministrov Branislava Gröhlinga a Ivana Korčoka. V rokovaniach bude SaS pokračovať až po demisii premiéra. Viesť ich má podľa SaS ten, koho prezidentka poverí zostavovaním novej vlády. Preferujú zloženie nového kabinetu na pôdoryse štvorkoalície a koaličnej zmluvy.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “OĽaNO aj Za ľudí začínajú spomínať definitívne rozbitie vlády, samozrejme hádžu vinu jeden na druhého a druhý na tretieho (aktualizované)

 • 25. marca 2021 at 15:25
  Permalink

  Veronika ty už môžeš vyriešiť len jedno ako odísť a hlavne kam , aby ťa už nenašli . Kiska sa ti veru nepoďakuje .

  Reply
 • 25. marca 2021 at 17:37
  Permalink

  Pani ministerka, prečo tá panika zo smerákov? Po ukážke „transparentnej služby vlasti“ vašej vlády v uplynulom roku má pán Fico môj hlas už takmer istý. A to som ho nevolila. Tak sa dajte otestovať , pichnite si vakcínu a odíďte.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *