Bratislava 23. februára (TASR) – Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, ktorí pôsobia v strane Hlas-SD, nepodporia predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady (NR) SR. Uviedol to expremiér a líder strany Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii. Argumentuje slabým zdôvodnením vlády a tým, že ani zákaz vychádzania neprináša očakávaný efekt vzhľadom na situáciu s pandémiou nového koronavírusu. Dodal, že vláda by sa mala zamerať aj na prevenciu a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 ešte predtým, ako sa dostanú do nemocnice.
Pellegrini tvrdí, že núdzový stav je predlžovaný zbytočne. „Neprináša žiaden reálny výsledok. Zdôvodnenie, ktoré máme v NR SR, je veľmi slabé a nepresviedča nás o tom, že núdzový stav je riešením,“ povedal. Jediným argumentom vlády je podľa neho potreba zákazu vychádzania, ktorý bez núdzového stavu byť nemôže. Myslí si, že na boj s koronakrízou, zníženie počtu nakazených a hospitalizovaných by postačoval aj nižší stupeň, teda vyhlásenie mimoriadnej situácie. Aj vtedy môže podľa jeho slov hlavný hygienik vydávať opatrenia.
Opätovne kritizoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO) za to, že nepočúval rady odborníkov a teraz ich pozýva na stretnutie. Verí, že mu otvorene povedia svoj názor a požiadajú ho, aby prestal urážať vedcov, ktorí mu radili, čo treba robiť, pričom ich nepočúval a do opatrení vnášal svoj chaos. Zároveň apeloval na vládu, aby zrýchlila očkovanie najohrozenejších skupín ľudí a aby sa venovala možnej liečbe pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 ešte vo fáze pred nemocnicou. „My to nerobíme a potom sa čudujeme, že máme najviac hospitalizovaných v nemocniciach. V tomto vláda zlyhala,“ dodal.
Strana Hlas-SD opäť kritizuje absenciu diskusií o národnom pláne obnovy a odolnosti, a preto prichádza s vlastnou verziou. Predstavitelia strany ho odprezentovali v utorok na tlačovej konferencii. Dokument má okolo 30 strán, pracovali na ňom s odborníkmi a predseda strany Peter Pellegrini podotýka, že by možno mohol byť aj inšpiráciou pre niektorých predstaviteľov vlády. Oznámil, že ak sa im niečo z neho zapáči, pokojne to môžu použiť, aj keď to nie je z ich hlavy.
Pellegrini zdôraznil, že dokument vypracovali tak, aby spĺňal všetky podmienky Európskej komisie. Je v ňom obsiahnutá zelená ekonomika, digitalizácia a moderné technológie a hľadí na potreby Slovenskej republiky. „Myslíme si, že plán obnovy by mal mať aj tretí pilier,“ uviedol Pellegrini s tým, že okrem zeleného a digitálneho piliera by mal byť podľa strany plán rozšírený aj o spoločenskú solidaritu, ktorá vo vládnom materiáli chýba.
„Vyžadujeme zaradenie tretieho piliera preto, aby sa podarilo Slovensku vymaniť z pasce stredného príjmu, aby sa zvýšila podpora domácich podnikov s inovatívnym profilom na lokálnej a regionálnej úrovni, aby sme posilnili regionálny rozmer obnovy a transformácie s dôrazom na pôdohospodárstvo, poľnohospodárstvo, farmárov, produkciu lokálnych potravín, podporu rodinných podnikov, lokálnu energetiku, potravinársky priemysel a tak ďalej,“ vymenoval Pellegrini. Strana Hlas-SD chce, aby podporená bola aj oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu. Predstavitelia strany zdôraznili, že súčasťou ich plánu je aj implementačná doložka.
Dokument strany Hlas-SD nesie názov Zdravé, sociálne spravodlivé a vzdelané Slovensko. Zverejnili ho aj webovej stránke strany. Má štyri kapitoly – Zdravé Slovensko, Moderné a sociálne spravodlivé Slovensko, Vzdelané Slovensko a Zelené Slovensko.
V rámci Zdravého Slovenska by podľa tohto dokumentu predstavitelia strany alokovali 1,5 miliardy eur. Vyzdvihli napríklad investície do prevencie, ktoré vo vládnom návrhu absentujú. V kapitole Moderné a sociálne spravodlivé Slovensko navrhujú členovia strany investovať 1,8 miliardy eur, do Vzdelaného Slovenska 1,5 miliardy eur a do Zeleného Slovenska takisto 1,5 miliardy eur.
Pellegrini vyzdvihol, že mnoho návrhov v dokumente má komplementárny charakter, čo znamená, že na hlavné investičné projekty by mali byť využité prostriedky z plánu obnovy a následne na prevádzku, chod a naštartovanie niektorých služieb zase peniaze, ktoré budú prichádzať zo štandardných eurofondov.
Hlas-SD avizuje, že podobné odborné dokumenty bude vypracovávať aj naďalej, najbližšie o niekoľko týždňoch chcú predstavitelia strany predstaviť ich videnie konceptu nájomného bývania.