Podľa L. Kamenického minister Heger surovo zavádza

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Milí priatelia,

v poslednej dobe sa minister financií Heger často oháňa grafom ako sa Slovensko v posledných rokoch nepribližuje, ale dokonca vzdiaľuje životnej úrovni v EÚ. Tento graf sa nachádza aj v Pláne obnovy! Vyhovára sa pri tom, ako inak, na bývalé vlády Smeru.

Musím sa priznať, že prezentované dáta z tohoto grafu mi dlhšiu dobu vŕtajú v hlave a vysvetlím prečo.

Graf udáva ako zdroj Eurostat, ale je potrebné povedať, že Eurostatu poskytuje dáta Ministerstvo financií a Štatistický úrad SR.

Moje pochybnosti spôsobili dáta analytikov z NBS, ktoré som si pozeral na začiatku tohoto roka.

NBS totiž zverejnila v decembri 2019 analýzu konvergencie životnej úrovne Slovenska s EÚ za rok 2018, ktorá hovorí o tom, že v roku 2018 Slovensko dosiahlo v životnej úrovni 78% priemeru EÚ. Medziročne konvergencia vzrástla o 1,7 percentuálneho bodu. Vôbec to nesedí s grafom z Plánu obnovy❗️

Ak si pozriete graf ministra Hegera, tak v roku 2018 Slovensko bolo na úrovni 73% EÚ❗️

Rozdiel v číslach z Hegerovho grafu a analytikov NBS je neuveriteľných 5 percentuálnych bodov v neprospech Slovenska❗️

Ako hlavné dôvody približovanie sa k EÚ NBS uvádza:

➡️ rýchlejší rast HDP na Slovensku (4,1%) ako je v EÚ (0,6%).

➡️ nárast produktivity práce Slovenska, ktoré dobieha EÚ aj v produktivite práce. V roku 2018 dosiahla 81,3 % a v roku 2019 dokonca 83 % priemeru Európskej únie. Priemer EÚ sa pritom zvýšil len o 0,5 %.

➡️ nezamestnanosť na Slovensku sa dostala pod priemer EÚ

➡️ zamestnanosť na Slovensku rástla v roku 2018 rýchlejšie, ako priemer EÚ.

➡️ priemerná reálna mzda v roku 2018 vzrástla o 3,6 % a v prvom polroku 2019 dokonca o 5,8 %.

A toto bolo za vlád Smeru.

Moje pochybnosti sa v posledných dňoch potvrdili❗️

Dvaja ekonómovia p. Melioris a p. Šuster zverejnili svoje pochybnosti o pravdivosti tohoto grafu.

Ministerstvo financií v Pláne obnovy píše, že od roku 2008 sa Slovensko priblížilo európskemu priemeru iba o 2 percentuálne body, čo podľa argumentov ekonómov nie je pravda a odhadujú približovanie životnej úrovne k EÚ za toto obdobie na 7 až 8 percentuálnych bodov. Rozdiel je 5-6 p.b. oproti Hegerovmu grafu❗️Na Hegerovom grafe to ale nie je vidno.

Ekonómovia tvrdia, že Európsku úniu posledných desať rokov pravdepodobne kontinuálne dobiehame, kým Hegerova graf to nenaznačuje a ukazuje dokonca pokles. Slovenská ekonomika mala posledných dvoch desaťročiach vyšší rast ako EÚ, pričom inflácia bola na úrovni EÚ.

Niečo tu proste nesedí alebo sa zámerne skresľujú čísla⁉️ Je potrebné to vyjasniť, prípadne zreálniť metodiku určovania konvergencie.

Pevne verím, že oprava týchto chybných čísel sa opäť nestane len marketingovým nástrojom ministra financií Hegera na prezentovanie toho, ako sa Matovičova vláda v krátkej budúcnosti sama pochváli, ako za rekordne krátke obdobie zvýšila životnú úroveň Slovenská o 5 percentuálnych bodov ?, t.z. presne o toľko, o koľko sa Heger sekol v tomto grafe❗️

Nižšie je spomínaný graf:

Zdroj: Facebook Ladislava Kamenického

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *