Pojednávanie so Štefanom Á. v kauze zmeniek bolo zrušené

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 4. januára (TASR) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zrušil hlavné pojednávanie so Štefanom Á. v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza, pôvodne vytýčené na 12. januára. V procese sa bude pokračovať 19. januára.

Dôvodom zrušenia bolo, že na 12. a 13. januára Najvyšší súd (NS) SR v decembri odročil verejné zasadnutie s obžalovaným podnikateľom Marianom K. a exriaditeľom TV Markíza Pavlom R. Dvojica neprávoplatne odsúdená v kauze zmeniek však mala vypovedať ako svedkovia práve 12. januára na procese so Štefanom Á. na ŠTS. TASR zrušenie termínu potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Pojednávanie so Štefanom Á. sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu v tejto veci podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta 22. júna. Štefan Á. doteraz figuroval v kauze, kde už koncom februára neprávoplatne odsúdili Pavla R. a Mariana K., ako obvinený. Štefana Á., označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Mariana K., vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s neprávoplatne odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

ŠTS 27. februára uznal Mariana K. a Pavla R. za vinných z falšovania zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Rozsudok nebol právoplatný a NS SR mal pôvodne rozhodovať o odvolaniach 15. decembra. Pavol R. sa však nedostavil z dôvodu práceneschopnosti, keď deň predtým mu mal neznámy útočník údajne poraniť pri behu zrak.

Následne polícia Pavla R. zadržala a senát NS SR ho 16. decembra minulého roku zobral z dôvodu možného úteku do väzby. Dovtedy bol monitorovaný elektronickým náramkom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *