Poľský kňaz sa ospravedlnil za obhajobu biskupa, ktorý kryl sexuálne škandály

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


 Varšava 8. decembra (TASR) – Poľský kňaz Tadeusz Rydzyk sa v utorok ospravedlnil za to, že počas sobotňajšej omše obhajoval poľského biskupa Henryka Janiaka, ktorý údajne kryl sexuálne škandály, uviedla agentúra AP.


      Rydzyk sa ospravedlnil po tom, čo počas víkendovej omše obhajoval Janiaka, ktorého v októbri natrvalo odvolal pápež František. Stalo sa tak v súvislosti s obvineniami, že biskup kryl prípady sexuálneho zneužívania detí spáchané kňazmi vo svojej diecéze. Rydzyk zároveň dodal, že kňazi sa podľa neho taktiež dopúšťajú hriechov. „Kto (z nás) nie je v pokušení?“ vyhlásil. 


      Opoziční politici a vládni kritici vyjadrili prostredníctvom sociálnych sietí svoje rozhorčenie nad kňazovými vyhláseniami. Dodali, že Rydzyk si počas omše vyslúžil potlesk členov kongregácie vrátane poľského ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobra a úradníka zastupujúceho práva detí.   


      Zástupca ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski označil Rydzykove slová za „škandalózne“. Arcibiskup Wojciech Polak, hlava poľskej katolíckej cirkvi, vyzval kňazových nadriadených, aby vo veci  „rázne konali“.  


      Katolícky rád redemptoristov, do ktorého patrí aj Rydzyk, v pondelok vydal správu, kde odsúdil „hriechy a zločiny pedofílie, ako aj utajovanie a nečinnosť v objasňovaní takýchto prípadov“.


      Sobotňajšiu omšu, na ktorej sa zúčastnilo množstvo ľudí, kritizovali aj zdravotní úradníci, ktorí tvrdia, že všetci zúčastnení by sa mali podrobiť domácej desaťdňovej karanténe. 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *