Prešov: Bývalý výrobca okien a momentálne riaditeľ prešovskej nemocnice čelí drsnej kritike odborov aj opozície

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

SMER-SD Prešovský kraj napísal na adresu situácie v prešovskej nemocnici:

UPRATOVANIE PREŠOVSKEJ NEMOCNICE – POKRAČOVANIE

1. Predsedníčka odborov zdravotných sestier a zaroveň poslankyňa NRSR za OĽANO – KAVECKÁ, sa nezastáva sestier, ale riaditeľa Šarníka, ktorý je kuora buanda salarabamba alara buamba ministra zdravotníctva Krajčího.KAVECKÁ: „Nemocnica má plán, ako situáciu riešiť – na jeden mesiac príde upratovať nová firma z Košíc. Následne si bude nemocnica robiť upratovacie práce sama, a to s pôvodnými pracovníkmi, ktorí upratovanie robili aj doteraz.“

ČIŽE JEDNA FIRMA VYSTRIEDA DRUHÚ A POTOM ČASŤ, ALE NAOZAJ IBA ČASŤZAMESTNANCOV Z PRVEJ FIRMY SA STANE ZAMESTNANCAMI NEMOCNICE. AKO TO V TAKOM POČTE ZVLÁDNU, TO NEVEDIA ASI ANI KAVECKÁ, ANI RIADITEĽ ŠARNÍK.

2. “Manažérske eso”, “expert na optimalizáciu”, prepisovač firiem na ukrajinské biele kone a výrobca okien, momentálne riaditeľ prešovskej nemocnice Šarník priznal, že “že nemal „plán B“ a nečakal, že spoločnosť bude jeho výpoveď reálne akceptovať a neostane pratať aj v marci. Potvrdil tiež, že FNsP dlhuje dodávateľovi peniaze.

V ČASE, KEĎ JE ZDRAVOTNÍCTVO NA POKRAJI SÍL, TAKÝTO “EXPERTI” SA DOSTALI DO RIADIACICH FUNKCIÍ!!! ON (ŠARNÍK) “NEČAKAL”….ASI ANI TEN “NEČAKAL”, KTO HO VYMENOVAL ZA RIADITEĽA, ŽE PRÍDE DRUHÁ VLNA PANDÉMIE, AJ KEĎ VŠETCI OSTATNÍ “ČAKALI”…EŠTE STÁLE SI NIEKTO MYSLÍ, ŽE KRAJČÍ A OĽANO SÚ PRÍČETNÍ VIESŤ SLOVENSKÉ ZDRAVOTNÍCTVO? Zdroj: Korzár

Prešov 2. marca (TASR) – Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) považuje situáciu v súvislosti s upratovaním vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove za manažérske zlyhanie. Podľa jeho predsedu Antona Szalaya by mal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) odvolať minimálne riaditeľa nemocnice. Mal by tak urobiť i podľa poslanca parlamentu a člena mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richarda Rašiho.


      „Vrcholom jeho neschopnosti je výzva zdravotníckym zamestnancom, aby sa dohodli, ktorí z nich pôjdu od pondelka (1. 3.) upratovať,“ povedal Szalay na adresu riaditeľa prešovskej nemocnice Ľubomíra Šarníka. Riaditeľa kritizuje aj Raši, ktorý hovorí o jeho okamžitom odvolaní. Odstúpiť by mal podľa neho aj Krajčí. Pripomína, že nemocnice v súčasnosti čelia náporu pacientov s ochorením COVID-19.


      Nemocnica sa rozhodla ukončiť spoluprácu s firmou Peter Duchyňa – Hopos. Dôvodom je úspora, upratovanie bude riešiť vo vlastnej réžii. „V priebehu troch rokov, na ktoré mala byť zmluva uzatvorená, môže nemocnica ušetriť takmer dva milióny eur. Povinnosťou vedenia nemocnice je efektívne hospodáriť s verejnými financiami, preto sa nemocnica rozhodla súťaž zrušiť,“ uviedol Šarník. Zrušenie súťaže podľa neho odobril aj Úrad pre verejné obstarávanie.


      Nemocnica podľa jeho slov ponúkla dodávateľovi predĺženie spolupráce o jeden alebo dva mesiace, počas ktorých by sa uzatvorila zmluva o prevode a prechode pracovných práv a povinností. Nemocnica by prevzala väčšinu zamestnancov dodávateľa.


      „Firma Peter Duchyňa – Hopos však hrubo zneužila svoje postavenie jediného dodávateľa a pokúšala sa nátlakovým spôsobom využiť túto zložitú dobu na to, aby prinútila nemocnicu pristúpiť na jej podmienky,“ doplnil Šarník. Tvrdí, že firma napriek prísľubu upratovania počas marca v piatok (26. 2.) oznámila, že jej pracovníci už v pondelok neprídu. „FNsP bola nútená operatívne reagovať a zabezpečila upratovanie priestorov vlastným personálom, predovšetkým sanitármi a zdravotníckymi asistentmi.“


      Firma Peter Duchyňa – Hopos v nemocnici upratovala od roku 1989. Podľa slov jej majiteľa Petra Duchyňu regulárne vyhrala dve súťaže. „Naposledy sme takisto vyhrali verejnú súťaž na základe splnenia podmienok a hlavne najnižšej ceny v nej ponúknutej,“ skonštatoval pre TASR. Nemocnica však zmluvu na sumu viac ako 4,9 milióna eur podľa neho podpísať nechcela s tým, že si bude upratovať sama a ušetrí.


      Duchyňa deklaroval, že na dohode o prechode práv a povinností sa s nemocnicou chcel dohodnúť. „Dňa 25. februára na stretnutí mi bolo povedané, že by prevzali len časť zamestnancov, čo bolo v príkrom rozpore s tým, čo sme si dohodli dva dni predtým. Rozhodol som sa postaviť ako za zamestnancov, tak za seba,“ zhrnul pre TASR Duchyňa. Odmieta, aby jeho firma zneužila postavenie jedného dodávateľa a vyvinula na riaditeľa nemocnice nátlak.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Prešov: Bývalý výrobca okien a momentálne riaditeľ prešovskej nemocnice čelí drsnej kritike odborov aj opozície

 • 3. marca 2021 at 7:41
  Permalink

  Super nápad. Sestra doutiera podlahu, vymení si rukavice a pôjde asistovať k operácii alebo pôrodu.
  Bojím sa napísať, či ich nenapadlo, že upratovať môžu aj pacienti, čo môžu chodiť. Takíto „manažéri“ by sa toho mohli chytiť…

  Reply
 • 3. marca 2021 at 9:16
  Permalink

  Hlavne by si mal niekto poupratovať v hlave- MÚDROSŤ, MÚDROSŤ, MÚDROSŤ!

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *