Prezidentka, ministri a členovia parlamentu sa nechali zaočkovať

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 27. decembra (TASR) – Vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostať von. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pred začiatkom nedeľňajšieho očkovania na pracovisku Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Práve hlava štátu bola o pár minút neskôr prvou osobou, ktorá v UNB dostala vakcínu. Nasledovali viacerí členovia vlády i parlamentu.


      Prezidentka označila príchod vakcíny a začiatok očkovania za najlepšiu správu, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Priznala, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie. Povedala, že takisto sa týmito obavami zaoberala. „Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia,“ uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom. Svoju prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a Národnej rady SR na začiatku oficiálneho očkovania, označila za výrazný komunikát smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.


      Samotnú vakcináciu označila po zákroku za rýchlu a bezproblémovú. Prítomnosť členov najvyšších štátnych orgánov, ktorí sa nechali očkovať medzi prvými, chápe ako krok pre posilnenie dôvery verejnosti v očkovanie. Čaputová verí, že začiatok očkovania je vykročením do lepšieho obdobia. „Verím, že je to nádych slobody,“ uviedla.


      Medzi prvými zaočkovanými bol i podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. V nedeľu majú ďalej očkovať zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.


      Šefčovič ocenil jednotný postup Európskej únie pri vývoji a distribúcii vakcíny. „Všetky špičky v Európskej únii robili maximum pre to, aby celý proces bol zodpovedný, ale zároveň čo najrýchlejší,“ zdôraznil. Takisto verí, že osobný príklad štátnických a politických špičiek jednotlivých krajín pomôže posilniť dôveru vo vakcináciu. „Som presvedčený, že práve očkovanie je najzodpovednejší prístup, ako pomôcť zvládnuť boj s pandémiou, hovorím to ako syn i otec,“ uviedol.


      Grendel zvýraznil, že vakcinácia je kľúčový spôsob, ako zastaviť pandémiu. „Očkovanie je aktom zodpovednosti voči sebe, no najmä voči druhým, prejav ohľaduplnosti voči našim rodičom a starým rodičom, ktorí sú riziku ochorenia a jeho následkom najviac vystavení,“ zdôraznil. Takisto nabádal k dôvere hlasu odborníkov.


      Krajniak verí, že nedeľa dáva ľuďom nádej, že jar prinesie pozitívnu zmenu a v lete sa budú môcť vrátiť k normálnemu životu.


      V nedeľu sa má začať očkovať vo všetkých krajinách Európskej únie (EÚ), a to vakcínou Comirnaty. Slovensko má kontrahovaných 18 miliónov kusov, v sobotu (26. 12.) prišlo prvých 9750 dávok. Prvým Slovákom, ktorý vakcínu dostal, bol infektológ a odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry.


      Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek.


      Vakcína sa podáva do ramena, v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria medzi ne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Prítomnosť politikov medzi prvými zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 nie je prejavom ‚papalášizmu‘, ale snahou presvedčiť osobným príkladom o dôležitosti vakcinácie. Členovia Národnej rady SR a vlády SR to uviedli po tom, ako sa v ružinovskej nemocnici v Bratislave podrobili očkovaniu.


      „Nemá to byť gesto prednosti a nadradenosti, ale gesto príkladu,   na vlastnom tele chceme ukázať, že nám nikto nechce ublížiť, ale že očkovanie je spôsob, ako poraziť COVID,“ uviedol podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí).


      Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa so Šeligom zhoduje v tom, že očkovanie je cestou, ako vrátiť do normálu bežný život. „Aby sme nemali obavy z toho, či môžeme objať blízkych, váhali nad tým, či sa môžeme s niekým stretnúť,“ upozornila. Chápe pritom, že niekomu sa môže očkovanie politikov medzi prvými javiť ako ‚papalášizmus‘, vníma však tento pôsob ako možnosť bojovať proti dezinformáciám, ktoré sa v súvislosti s očkovaním šíria.


      Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) je pripravený bojovať proti hoaxom aj v nasledujúcom období prostredníctvom propagácie odborných serióznych štúdií. Očkovanie je pre neho spôsob, ako chrániť najmä svoje okolie. „Chcem cestovať po Slovensku, stretávať sa so študentmi, učiteľmi, zástupcami škôl, aj takto prispejem k tomu, aby tie stretnutia mohli byť bez obáv, ktoré v súčasnosti vzbudzuje pandémia,“ dodal.


      Gröhling dostal aj otázku, prečo neprišiel jeho stranícky šéf, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa Gröhlinga je Sulík mimo Bratislavy. „Predpokladám, že ak bude mať možnosť v budúcom týždni sa nechať očkovať, využije to,“ dodal.


      Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) vyhlásil, že zhoda na propagácii očkovania, ako spôsobe zbaviť sa pandémie COVID-19, by mala byť naprieč celým politickým spektrom.


      
      

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *