Prezidentka odvolala z funkcie rektora STU M. Fikara a vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov (aktualizované) (2)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 22. apríla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok odvolala z funkcie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Miroslava Fikara. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Priblížil, že prezidentskej kancelárii bolo doručené rozhodnutie okresného súdu, ktorým zamietol návrh na predbežné opatrenie vo veci jeho odvolania z funkcie rektora STU akademickým senátom školy. „Týmto rozhodnutím súdu bola zároveň odstránená okolnosť, ktorá mohla spôsobovať právnu neistotu pre naplnenie vôle akademického senátu,“ uviedol Strižinec.

Prezidentka sa Fikarovi poďakovala za jeho úsilie pri ochrane akademických slobôd a dobrého mena STU.

Akademický senát STU schválil návrh na odvolanie rektora Fikara z funkcie na svojom zasadnutí 26. októbra 2020. Pri hlasovaní bolo platných 42 hlasov. Za návrh na odvolanie rektora hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja senátori. V návrhu na odvolanie z funkcie rektora STU Fikarovi vyčítali manažérske zlyhanie pri riešení kauzy na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vyjadrenia pre médiá, spôsob tvorby návrhu rozpočtu, pokles záujmu o štúdium na STU či to, že spolu s rektormi Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach a predsedom Slovenskej technickej univerzity predložil návrh na diskusiu o väčšom inštitucionálnom prepojení organizácií. Jedným z bodov bola aj kritika „cenzúry“ v rámci monitoringu tlače.

Proces odvolania a rozhodnutie Akademického senátu STU preverovalo pár mesiacov aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala v Prezidentskom paláci. Počas príhovoru novovymenovaným profesorom uviedla, že ešte hádam nikdy nebolo spoločenské uznanie faktu, že investície do vzdelania a do vedy nie sú mrhaním prostriedkov, také silné, ako je teraz.

„S podporou spoločnosti sa môže akademické prostredie pokúsiť o to, aby naše špičkové pracoviská už neboli iba dielom a zásluhou jednotlivcov, ale boli dôsledkom premysleného systému,“ uviedla hlava štátu. Ten sa môže podľa nej stať skutočnosťou aj vďaka tomu, že prostriedky na jeho budovanie môžeme čerpať z plánu obnovy. „Máme teraz vzácnu príležitosť, aby sme v najbližšom období zrevitalizovali celý náš vzdelávací systém a v rámci toho reformovali aj naše univerzity a vysoké školy. V tomto smere sa spolieham aj na váš vklad a prínos, lebo lepšie ako ktokoľvek iný viete o možnostiach a cestách, ako pozdvihnúť naše vzdelávanie a vedu na vyššiu úroveň,“ povedala prezidentka.

Profesorov požiadala, aby svoj dnešný úspech nepovažovali za zavŕšenie svojho akademického pôsobenia, ale za jeho nový, ešte významnejší začiatok. „Za začiatok etapy, v ktorej budete spoločnosti odovzdávať všetko, čím teraz disponujete. Vďaka vášmu vzdelaniu, vedeckým schopnostiam, kreativite a skúsenostiam môžete vychovávať, kultivovať a inšpirovať našu mladú vysokoškolskú generáciu, aby v čase, ktorý príde, prevzala zodpovednosť za úspešný vývoj našej krajiny,“ povedala v príhovore.

Tvrdí, že ak chce byť Slovensko prosperujúcim štátom, vzdelanie a veda musia pri tom zohrať kľúčovú rolu. „S novou silou sme sa o tom presvedčili v čase pandémie. Keď na nás doľahla koronakríza, triezvo uvažujúca verejnosť pochopila, že cesta k jej prekonaniu vedie len cez vedu. Aj ľudia, ktorí nedoceňovali význam a postavenie vedy v živote spoločnosti, boli konfrontovaní s faktom, že bez nej a bez uplatňovania vedeckých a racionálnych prístupov nie je možné zvládnuť pandemickú situáciu,“ dodala Čaputová.

Zoznam vymenovaných profesorov vysokých škôl (odbor):

 Michal Frivaldský, silnoprúdová elektrotechnika
 Robert Grega, časti a mechanizmy strojov
 Marta Habánová, výživa
 Iveta Herichová, fyziológia živočíchov
 Zuzana Hlaváčová, mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby
 Juraj Jablonický, dopravné stroje a zariadenia
 Vladimír Jančárik, teoretická elektrotechnika
 Tatiana Kimáková, verejné zdravotníctvo
 Miloslav Kopecký, inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
 Maroš Korenko, strojárske technológie a materiály
 Mária Kožurková, biochémia
 Dušan Kudelas, získavanie a spracovanie zemských zdrojov
 Jozef Kuľka, dopravné stroje a zariadenia
 Judita Lidiková, spracovanie poľnohospodárskych produktov
 Želmíra Macejová, vnútorné choroby
 Michal Masaryk, energetické stroje a zariadenia 
 Zlatica Muchová, krajinárstvo
 Alena Očkajová, technológia spracovania dreva
 Daniel Pinďák, chirurgia 
 Roman Réh, technológia spracovania dreva 
 Martin Sabol, geológia
 Pavol Švorc, normálna a patologická fyziológia
 Tomáš Tóth, biológia
 Silvia Vilčeková, pozemné stavby
 Jozef Záhumenský, gynekológia a pôrodníctvo 
 Jana Žiarovská, biológia
 Miroslav Žitňák, mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Prezidentka odvolala z funkcie rektora STU M. Fikara a vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov (aktualizované) (2)

 • 22. apríla 2021 at 17:48
  Permalink

  Ešte mala odvolať toho vola z právnickej fakulty, čo navrhol toho bezúhonného vraha na post špeciálneho prokurátora

  Reply
 • 22. apríla 2021 at 21:45
  Permalink

  vydzat, na jesen su volby, treba viac politikov upratat, aby sme mohli znovu zacat zit.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *