Prieskum: Slováci by dali prednosť lockdownu pred celoplošným testovaním

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 15. decembra (TASR) – Slováci by dali prednosť lockdownu pred povinným celoplošným testovaním. Zároveň je relatívne veľká skupina respondentov, a to 36,1 percenta, ktorá sa neprikláňa k žiadnej z týchto dvoch možností. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame.


      Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV komentoval, že k zástancom povinného testovania patrí len zmenšujúca sa skupina respondentov, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Vidí dve možné vysvetlenia tohto výsledku. „Jedným je silné naviazanie testovania na osobu premiéra a jeho klesajúcu popularitu,“ povedal s tým, že v tom prípade je otázka o testovaní aj odpoveďou na schvaľovanie postupu premiéra. 


      Druhé vysvetlenie podľa Bahnu je, že povinné testovanie vnímajú ľudia ako silnejší zásah do súkromia, vyžadujúci navyše aktívnu participáciu, než obmedzenia, ktoré prichádzajú s lockdownom.


      K možnosti zastaviť šírenie epidémie pomocou lockdownu sa úplne priklonilo 21,4 percenta respondentov, kým povinné testovanie má 14,8 percenta jasných zástancov. Pri započítaní menej vyhranených odpovedí, ktoré sú skôr v prospech jednej alebo druhej možnosti, je pomer zástancov lockdownu 40,7 percenta k 23,1 percenta zástancov testovania.

 
      K povinnému testovaniu sa výrazne častejšie hlásia respondenti, ktorí schvaľujú postup vlády pri zvládaní pandémie. Medzi respondentmi, ktorí sú veľmi alebo skôr spokojní s tým, ako postupuje vláda pri zvládaní pandémie, preferuje testovanie 32,6 percenta. Naopak, medzi respondentmi nespokojnými s postupom vlády je len 18 percent zástancov povinného plošného testovania. Za testovanie sú tiež častejšie respondenti, ktorí súhlasia s tvrdením, že plošné testovanie pomohlo pri boji s epidémiou na Slovensku.


      Projekt dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku. Prieskum sa realizoval 10. až 14. decembra na vzorke 1000 ľudí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Prieskum: Slováci by dali prednosť lockdownu pred celoplošným testovaním

  • 15. decembra 2020 at 22:53
    Permalink

    Takú idiotskú prieskumnú a zavádzajúcu otázku, môžu dať iba svinskí manipulátori. Je to ako keby dali otázku, či chcete umrieť bezbolestne alebo bolestne. Mein Gott, čo to máme za idiotov s akademickými titulmi???

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *