Prieskum: Strana PiS by stratila vládnucu väčšinu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Varšava 1. decembra (TASR) – Poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) by mala malú šancu na zostavenie samostatnej vlády, keby sa voľby konali práve teraz. Ukázal to prieskum agentúry United Surveys vykonaný pre dve poľské médiá, denník Dziennik Gazeta Prawna a komerčnú rozhlasovú stanicu RMF FM.

Podľa prieskumu by strana PiS získala 201 kresiel v dolnej komore parlamentu, 460-člennom Sejme – teda o 30 menej. Informácie priniesla v utorok aj tlačová agentúra PAP.

Hlavný konkurent vládnej strany, opozičná centristická Občianska koalícia (KO), by získal 134 kresiel. Konzervatívne hnutie zdola s názvom Poľsko 2050, vedené bývalou televíznou osobnosťou a katolíckym fejtonistom Szymonom Holowniom, by obsadilo 59 kresiel.

Ďalšími dvoma stranami, ktoré by sa pravdepodobne dostali do Sejmu, sú Ľavica so 45 kreslami a agrárna Poľská ľudová strana (PSL) s 20 kreslami.

„Niektorí očakávajú, že preferencie PiS sa znovu zvýšia. Strana vkladá nádeje do lepších pandemických výsledkov a do plánovanej distribúcie vakcíny proti ochoreniu COVID-19,“ napísal Dziennik Gazeta Prawna.

Pokiaľ ide o percentá, podpora pre PiS vzrástla oproti poslednému prieskumu o 2,7 percentuálneho bodu na 33,6 percenta. Podpora pre KO klesla o 2,3 percentuálneho bodu na 23 percent. Poľsko 2050 stratilo 2,9 percentuálneho bodu a dosiahlo podporu 11,8 percentuálneho bodu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *