Prof. Jaroslav Husár: Tlak a tyrania ekonomických povrchností

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Túto úvahu nepíšem s obzvláštnou radosťou. Za posledných 15 rokov sa Slovensko zmenilo v mnohých aspektoch. Asi najvážnejšia je liberalizácia kapitalistickej demokracie. Pootvorili sa dvere ekonomickej slobody jednotlivca. Dnes nielen my na Slovensku, ale aj v Čechách, či aj EÚ sa už ľudia pokúšajú vidieť odvrátenú stranu  mince. Nesplnili sa sľuby.

Zmenilo sa veľa. V roku 1995 malo mobil cca 0,5 % obyvateľstva, dnes majú mnohí 2-3 mobily. A to je hádam najvážnejší tlak na správanie sa jednotlivca, hlavne podnikateľa, ktorý je za sekundu v spojení s podnikateľom  na Novom Zélande, či predajca Volkswagenu v Bratislave zavolá predajcovi Kie do Nitry, akú cenu má kupcovi ponúknuť (kartel). Ľudia stredného veku majú problémy s uplatnením na pracovnom  trhu, a preto  v CV uvedú, že sú mladí, dynamickí, slobodomyseľní a flexibilní. Pri mojom prvom zamestnaní som o tom vôbec neuvažoval. A podobných problémov je veľa. Preto som p. podpredsedovi vlády napísal tento list:

Vážený pán podpredseda vlády,

nemôžem súhlasiť s Vašou logikou o zákaze práce v nedeľu a zákaze návštevy kostola. Tam ste urobili logickú chybu. Človek robí závery v podstate 3 spôsobmi – podľa analógie, induktívnou metódou a deduktívnou metódou. Aj Zem je guľatá aj Mesiac je guľatý. Z tejto analógie nemôžeme urobiť záver: na Zemi žijú ľudia tak aj na Mesiaci žijú ľudia.


Ste ekonóm a tak iste dobre viete, kedy bol zavedený 8 hodinový pracovný čas, a aké boli okolo toho trenice a boje. Ekonómia má aj odvetvie teóriu blahobytu. Iste aj to viete. Rešpektujeme jej poznatky. Prečo by pokladníčka v Terne na Kramároch nemohla v nedeľu variť obed? Nemôže lebo musí isť do práce. Ako ona zvýši nezamestnanosť keď nepôjde v nedeľu do práce? Veď je zamestnaná v Terne. Prečo poslanci NR SR nepracujú v nedeľu? Chcú byť s rodinou. To chce aj pokladníčka, či predavačka.


Pán podpredseda, ak chcete zvýšiť zamestnanosť, stačí, aby sa 8-hodinové zmeny skrátili o 2 hodiny na 6 hodín a máte denne 4 zmeny a to je ozaj rast zamestnanosti.  O tom sa tiež už v ekonomike práce (labour economics) veľa píše. V príslušných odvetviach sa zamestnanosť zvýši o 25 %.


S pozdravom

Prof. Jaroslav Husár
Bratislava 21. 6. 2020

Čitateľ sa môže spýtať: kde vidím  tlak, tyraniu ekonomických  povrchností? Stačí si pozrieť programy strán, predvolebné sľuby. SaS sľúbila, ponúkla 1144 opatrení. Iné ponúkali obdobné nejasnosti a protirečenia. Ich tvorcovia asi nečítali Kantovu Kritiku čistého rozumu, hoc sú politici, čo sa naň odvolávajú. Už veľa slov programu hovorí, že autorovi je neznáma ekonomická veda. Ba v diskusiách v TV mali predstavitelia strán nacvičené vety. Príspevky v diskusii boli mdlé, nevýrazné a hlavne neodborné. Dnes v TV p. Richard Sulík prezentoval Lex korona. Ide o 115 malých ekonomických opatrení. Už z toho plynie, že jasne chýba hlboký a komplexný prístup. Dá sa to povedať aj tak, že ako keby vodič auta nemal brzdový pedál a na každé koleso by mal samostatné brzdové lanko, ktoré by držal v rukách a na nohách. Má 4 údy a tak to zvládne. Lex korona tak predstavuje vážne  riziká a ohrozenia ekonomiky. Dnes musíme pochopiť extrémne protirečivé prejavy a dôsledky globalizácie – riaditeľom našej VÚB je Talian, ale riaditeľom  Volkswagenu  či PSA je Nemec či Francúz.

Prečo nie Slovák? Potrebujeme vedecky poctivé chápanie fungovania ekonomiky. Dnes nám ekonómovia poskytujú skôr skreslený obsah fungovania ekonomiky. Nedá sa nebyť aj širšie konkrétny, lebo skoro analógiu zistíme v Nemecku. V našich Hospodárskych novinách  písali, že Nemci majú po koronavíruse plán  na oživenie ekonomiky. Pozrime si v čom: „Nemožno dosiahnuť dva také dôležité politické ciele použitím jedného nástroja. Nedosiahnete optimálne výsledky ani pri jednom“, komentuje G. Felbermayr, prezident hlavného výskumného centra Nemecka Kiel Institute of World Economy (išlo o zníženie DPH).  Som rád, že to takto napísal, lebo dnešní tvorcovia hospodárskej politiky aj Nemecku nemajú bázické ekonomické vedomosti a riadia ekonomiku bez rešpektovania vzťahov a relácií. Ak majú tvorcovia 2 ciele potrebujú aj dva ekonomické nástroje. Čiže cieľ dosiahnuť určitú úroveň HDP (Y) a určitú úroveň cien (p) môžeme dosiahnuť iba pomocou 2 nástrojov – výdavkami vlády (G) a príslušnou masou peňazí (M). Ale ich hodnoty nie sú nezávislé. Veda dokázala, že sú určené týmito matematickým vzťahmi:



Iste aj čitateľ vie, že G a M patria medzi 5 principiálnych makroekonomických veličín ekonomiky, žiadne malé zásahy, rozhodujúceprvoradé. Ba tvorca jednoznačne vie vypočítať, ako sa zmení G a M, ak sa zmení niektorý z koeficientov, ktorý viaže vzťahy M a aj Y a pTieto poznatky tvorca politiky musí mať. Inak iba tápe a ekonomiku rozladí.

Naši vodcovia musia pochopiť, že ekonomika 21. storočia nemôže prežiť bez poznatkov, či s poznatkami z iných odborov ako z ekonómie.

Prof. J. Husár
Bratislava 21. 6. 2020

.

Poznámka redakcie:

Zrejme nie každý si dokáže predstaviť zložitosť vzťahov, ktoré profesor Husár vyjadril rovnicami, preto pripájame na ilustráciu blokový diagram, ktorý sme prevzali zo stránky researchgate.net

… alebo iný blokový diagram z knižky Economics With Calculus od Michaela C. Lovella

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




4 thoughts on “Prof. Jaroslav Husár: Tlak a tyrania ekonomických povrchností

  • 24. júna 2020 at 9:10
    Permalink

    Pán podpreseda vlády si list ani neprečíta. A ak si ho prečíta, nepochopí o čom to je. Asi ho oslovil ten hore (asi mal pred rozhodnutím o bankovom odvode stretnutie s pánom Bohom ako min. zdravotníctva – aj to prirovnanie KOSTOL – OBCHODY V NEDEĽU je zaujímavé). Úroveň vedomostí podpredsedu vlády ale aj Sulíka je približne na úrovni vedomostí Mikloša (zažil som ho osobne v debate o dovoznej prirážke, podpore exportu…. nemal o tom spolu s Dolgošom ani šajnu – a to „riadili“ prebiehajúci konkurz). Pán profesor Husár, v dobrej spoločnosti ak niekto múdry a schopný napísal niekomu list, tak ten druhý odpovedal. Ale tým sa dostal do DIALÓGU. V prípade ľudí nemúdrych dialóg nemá zmysel a navyše by poukázal na ich nemúdrosť.

    Keď som raz stál v rade na stravné lístky na škole, tak predo mnou stáli starí a uznávaní páni profesori /napr. nebohý prof. Sojka a spol/ a debatovali o tom, čo vo funkcii vystrája ich absolvent ako podpredseda vlády (dokonca súčasne bral plat na EUBA hoci neučil) a konštatovali, čo všetko tomu človeku ale aj jeho rozhodnutiam chýba. Tak som sa zapojil konštatovaním: Ak tomu človeku niečo naozaj nechýba, tak je to nadbytok ničím nepodloženého sebavedomia. Všetci prisvedčili. A podobne to platí aj pre toho pána, ktorému to píšete.

    Základnou povahovou črtou vedca je pochybovať…..Skoro každý pozná výrok René Descarta …cogito, ergo sum… (myslím, teda som), ale existuje komplexnejší pohľad na tento výrok prerozprávaný do podoby … dubito, ergo cogito, ergo sum (pochybujem, teda myslím, teda som…) – čo podstatne lepšie vystihuje potreby ľudskej spoločnosti ako dnes „kritické myslenie“.
    P.S.: politik je zriedka ochotný diskutovať na úrovni vedeckej dišputy (nie spor, nie hádka) a realizuje podvedome to, čo radí Niccolò Machiavelli. Takýto politik dostáva noty „zhora“ (nie od toho čo noty dostal min. zdravotníctva) a potom ani o tej partitúre a ani o svojej „hre“ nepochybuje. Určite sa pamätáte na to, keď vás protizákonne odstavili z kandidatúry na rektora…. a „víťazný“ kandidát aj napriek tomu „zvíťazil“ aj v ďalších voľbách a cítili sa dobre aj po výroku študentky na akademickej obci na adresu manipulátora voľby).

    Reply
    • 24. júna 2020 at 10:48
      Permalink

      Nac TRUBE trubit,ze je TRUBA. EU ani slovensko uz nebude to co bolo. Je nutny celosvetovy RESET spotreby a dopitu. Na baze NARODNYCH men a vlastnej banky. DPH zrusit aj dotacie. Je to cisty politicky podvod na vykradanie ERARU statu. Do vedenia statu musia nastupit odbornici co poznaju svoje rezorty. Bankrot mame za dverami. 30 rocna devastacia a rozkradanie sa ukazuje v plnej NAHOTE na urovni 60 rokov min storocia. Az tam sme pokrocili maskov demokracie – anarchie.

      Reply
  • 24. júna 2020 at 10:50
    Permalink

    Nac TRUBE trubit,ze je TRUBA. EU ani slovensko uz nebude to co bolo. Je nutny celosvetovy RESET spotreby a dopitu. Na baze NARODNYCH men a vlastnej banky. DPH zrusit aj dotacie. Je to cisty politicky podvod na vykradanie ERARU statu. Do vedenia statu musia nastupit odbornici co poznaju svoje rezorty. Bankrot mame za dverami. 30 rocna devastacia a rozkradanie sa ukazuje v plnej NAHOTE na urovni 60 rokov min storocia. Az tam sme pokrocili maskov demokracie – anarchie.

    Reply
  • 24. júna 2020 at 19:14
    Permalink

    Dnes 24.6. podpredseda vlády SR a minister pre hospodárstvo R.Sulík predstavil a dal schváliť „kilečko“ teda 114 opatrení vlády pre ekonomiku. Som pevne presvedčený, že študent Sulík kedysi ani neštudoval národné hospodárstvo a ani sa nezaoberal ekonómiou.
    Pán profesor, hádžeme „hrach na stenu“. Táto vládna garnitúra nemá záujem o pozdvihnutie národného hospodárstva Slovenska. Cudzí sponzori štátu ( sme zadlžení na 50,5 miliardy Eur) si neželajú, aby sme sa pozviechali a ideme sa zadĺžiť o ďalších 8 miliárd Eur PLUS budeme spoločne a nerozdieľne ručiť za SPOLOČNÝ európsky dlh 750 miliárd Eur, z ktorých teda 742 miliárd zužitkujú iné krajiny ako Slovensko.
    Tu už stačí zručnosť účtovníka zaúčtujúceho položky minulých udalostí a aby sa to v pohode účtovalo, budú potrebné tie vládne opatrenia. Nemôžete v tom vidieť žiadne ekonomické vedomosti, iba stredoškolské účtovníctvo.
    Príde ešte čas. Vydržíte do roku 2024?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *