R.FICO: VÝZVA A ZÁROVEŇ PODANÁ RUKA PREZIDENTKE Z. ČAPUTOVEJ

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Je pre nás udivujúce, s akou ľahkosťou podpisuje pani prezidentka SR zákony, ktoré porušujú ľudské práva alebo nastavujú netransparentnosť pri nakladaní s dotáciami či verejnými zdrojmi.

Strana SMER – sociálna demokracia často a tvrdo oponuje v NR SR návrhy podivných návrhov zákonov z dielne vládnej koalície. Matovičovi sluhovia v podobe 95 poslancov koalície v NR SR však schvália čokoľvek a často ani netušia, o čom sa hlasuje. Tlieskajú si aj za antisociálne zákony, pretože nechápu obsah toho, o čom sa rokuje a o čom sa nakoniec hlasuje.

Nedávno sme predstavili výhrady voči novelizácii ôsmych zákonov, ktoré vraj súviseli s pandémiou, ale pravda bola niekde úplne inde. Ako jasný dôkaz slúži pozvánka na túto schôdzu, ktorá prišla 30 minút pred jej začiatkom. Nik z koaličných poslancov nemohol ani len tušiť, o čom sa bude počas tej schôdze rokovať.

Predstavitelia vládnej koalície sú dnes veľmi trúfalí, pretože sú si vedomí toho, že ak im prešla zlodejina pri viacnásobnom nákupe testov od malej trnavskej firmy a médiá voči tomu absolútne neoponovali, môžu ísť ešte ďalej. Do návrhov zákonov dnes vkladajú ustanovenia, ktoré znižujú transparentnosť pri dotáciách, pri verejnom obstarávaní a v podstate sami predstavitelia vlády idú proti vlastnému programovému vyhláseniu, ktoré podľa všetkého pri predkladaní ani nemysleli vážne, o čom svedčia aj pochybné nominácie či obsadzovanie konkrétnych úradov.

Práve preto nechápeme, ako mohla pani prezidentka podpísať takto pochybné a netransparentné zákony. Strana SMER – SD síce môže vystupovať proti návrhom zákonov vládnej koalície, ale poslednou reálnou poistkou v tomto procese je prezidentka, pretože má právo veta a môže vrátiť zákon späť do NR SR s pripomienkami alebo bez nich. Pri takomto postupe prezidentky vo veci pochybných návrhov zákonov musí každému koaličnému poslancovi zasvietiť kontrolka, že niečo nie je v poriadku.

Aby sme boli úplne konkrétni. Poslanci schválili novelizáciu zákona o službách zamestnanosti, ktorý hovorí, že v roku 2021 je možné, že ak bude niekto poberať dotáciu na podporu zamestnanosti v časoch pandémie nemusí byť zapísaný v registri partnerov verejného sektora. Tento register je veľmi dôležitý preto, aby verejnosť mohla dohliadať, ako sa nakladá s verejnými financiami a či nie je konečným užívateľom výhod nejaký verejný funkcionár.

Druhý pochybný zákon sa týka verejného obstarávania, pričom primárne upravuje priame rokovacie konanie. Do dnes fungoval tento zákon a inštitút v ňom tak, že ak napríklad padol most, mohol verejný obstarávateľ v podobe štátu rýchlo a na priamo osloviť spoločnosť a nakúpiť od nej potrebné materiály na skorú opravu mosta. V skratke – muselo ísť o nepredvídateľnú udalosť. V štandardnom procese platilo, že štát oslovil viaceré subjekty, pričom neúspešní záujemcovia mohli podať námietky a potom sa čakalo 16 dní od vyhodnotenia až po podpísanie zmluvy. Dnes sa do verejného obstarávania dostalo priame rokovacie konanie a v tomto prípade je jedno koľko záujemcov sa zapojí, či to bude jeden alebo mnoho. Vláda zlikvidovala kontrolu trhu tým, že tie subjekty, ktoré sa prihlásili a neboli úspešné mohli rozhodnutie napadnúť, dnes to však nie je možné. Týmto na verejné obstarávanie cez priame rokovacie konanie hodili čiernu deku a nik nemôže vidieť čo sa tam v skutočnosti deje a či sa nekradne alebo nepodvádza.

Táto koalícia, podľa správneho názoru mnohých poslancov, už stihla minúť na priamo niekoľko miliárd eur. Minister R. Sulík napríklad na priamo kúpil 2,6 milióna testov od spriatelenej, malej trnavskej firmy Eurolab lambda, ktorá je preukázateľne napojená na SaS, aj na premiéra I. Matoviča. Teraz si vládna koalícia tieto zlodejiny prikryla zákonom a nikto už viac nemôže podávať námietky voči férovosti, cene alebo iným podmienkam.

Strana SMER – SD sa pýta, kde je tá transparentnosť, boj proti korupcii, pretrhávanie väzieb medzi politikmi a podnikateľmi, o ktorých toľko rozprávali, keď dnes vidíme malú trnavskú firmu, ktorá je očividne napojená na politikov vládnej koalície a oni si cez ňu robia kšefty? A hlavne sa pýtame, kde je pani prezidentkami a ako mohla takto pochybné zákony vôbec s úplnou ľahkosťou podpísať? V NR SR prechádzajú zákony, ktoré výrazne zasahujú do transparentnosti nakladania s verejnými financiami. Chceme preto požiadať pani prezidentku, aby venovala legislatívnej tvorbe z dielne vládnej koalície väčšiu pozornosť, a aby nepodpisovala s ľahkosťou zákony, ako to robí dnes. Jediný, kto môže dnes vrátiť je ona, pretože má právo veta.

Rozhodli sme sa, že ak budeme vedieť, že chce koalícia prijať niečo takéto, tak budeme prezidentku vopred varovať, že ide do NR SR nejaký rizikový návrh. Veríme, že aj vďaka našej aktivite dnes stiahlo OĽaNO návrh zákona, ktorý novelizuje zákon o miestnej štátnej správe, kde chceli dosadzovať svojich ľudí na okresné úrady priamo. Je to od nás pomocná ruka prezidentke, ktorú, dúfame, prijme.

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *