Regulačný úrad EÚ zasadne najneskôr 29. decembra, rozhodne o vakcíne Pfizeru

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Berlín/Amsterdam 1. decembra (TASR) – Európska lieková agentúra (EMA) v utorok oznámila, že najneskôr 29. decembra zvolá mimoriadne zasadnutie, kde bude rozhodovať o podmienečnom schválení očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech v partnerstve s americkou firmou Pfizer. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

„Ak budú odovzdané údaje dostatočné na posúdenie kvality, účinnosti a bezpečnosti vakcíny, EMA… ukončí hodnotiaci proces už počas mimoriadneho zasadnutia, naplánovaného najneskôr na 29. decembra,“ uviedla vo vyhlásení EMA, ktorá je príslušným regulačným úradom Európskej únie.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech už predtým oznámili, že v pondelok oficiálne požiadali EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny. Urobili tak po podobnej žiadosti odovzdanej v USA.

EMA potvrdila prijatie žiadosti o podmienečnú registráciu vakcín proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech. Pfizer v partnerstve s malou nemeckou firmou BioNTech, ktorá sa pri výrobe vakcíny špecializuje na novú technológiu mRNA, sa tak zaradil k americkej firme Moderna, ktorá tiež v pondelok požiadala regulačný úrad EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny.

V prípade splnenia podmienok môžu byť registračné rozhodnutia vydané už o niekoľko týždňov. Cieľom je sprístupniť vakcínu v Európe do konca roka, napísala tlačová agentúra DPA.

Tak ako Moderna, aj spoločnosti BioNTech a Pfizer požiadali o schválenie tiež americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *