Robert Fico: NÁLEZ ÚSTAVNÉHO SÚDU ZAHANBUJE KONANIE ŠPECIALIZOVANÉHO, AJ NAJVYŠŠIEHO SÚDU

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V piatok 14. mája bol publikovaný nález Ústavného súdu SR, ktorý sa zaoberal sťažnosťou advokáta p. Ribára, ktorá sa dotýkala jeho neodôvodnenej väzby trvajúcej 20 mesiacov. Ústavný súd rozhodol, že celá doterajšia väzba bola protizákonná. Strana SMER – SD považuje toto rozhodnutie súdu za zahanbujúce pre prokuratúru, ale zároveň za mimoriadne závažné. „Závažné to nie je len kvôli obsahu tohto rozhodnutia, ktoré diskvalifikuje Špecializovaný trestný súd a špeciálnu prokuratúru, ale nám dáva obraz, ako dnes funguje polícia, prokuratúra a súdy pri rozhodovaní o väzbe. Toto rozhodnutie poukazuje, čo za ohavnosti sa páchajú na ľuďoch za posledný rok,“ uviedol Robert Fico. Podľa neho nález Ústavného súdu poukazuje na to, že treba robiť niečo s toľko diskutovanými podmienkami kolúznej väzby. 

Predseda strany SMER – SD upresnil, čo Ústavný súd konštatoval: „Ústavný súd konštatoval, že v prípade Ribára neexistovali žiadne dôvody na kolúznu ani preventívnu väzbu, lebo takéto skutočnosti v uznesení Najvyššieho, respektíve Špecializovaného trestného súdu absentovali. Ďalej súd povedal, že čím dlhšie väzba trvá, tým súdy musia pre udržanie väzby vyžadovať splnenie vyššej miery podozrenia zo spáchania trestnej činnosti, pretože postupom času prevažuje prezumpcia neviny a dôležitosť osobnej slobody nad záujmami štátu vyšetriť trestnú činnosť a postaviť obvineného pred súd. Čo je však ešte závažnejšie tvrdenie, že súdy musia byť schopné po 9 mesiacoch trvania kolúznej väzby uviesť mená konkrétnych osôb, proti ktorým by mohlo smerovať kolúzne správanie obvineného. Po 9 mesiacoch neboli Špecializovaný trestný súd, ani Najvyšší súd schopní povedať, koho mal vlastne ovplyvňovať obvinený.“ 

Ústavný súd ďalej upozorňuje na to, že v praxi často dochádza k tzv. nadkvalifikácii trestného činu, čiže úmyselné obvinia človeka zo závažnejšieho trestného činu len preto, aby ho dlhšie mohli držať vo väzbe. Ústavný súd teda súdom a prokurátorom pripomína, že súd nemôže vychádzať iba formálne z uznesenia, podstatná je aj právna kvalifikácia skutku, aby sa zabránilo nadkvalifikovaniu skutku zo strany polície. 

Ústavný súd na záver konštatuje „perličku“, že k obvineniu zo závažného trestného činu došlo bez dôkazov. „Obvineného M. Ribára obvinili z obzvlášť závažného zločinu vydierania, za čo mu hrozí 20 až 25 rokov alebo doživotie. Obvinený Ribár veľmi správne postavil otázku, „z akých dôkazov vyplýva toto obvinenie?“ Ústavný súd konštatuje, že odpoveď na otázku obvineného sa v rozhodnutiach Najvyššieho súdu a Špecializovaného trestného súdu nenachádza. Toto je strašné a neakceptovateľné,“ uzavrel Robert Fico.

Zdroj: Tlačové oddelenie strany SMER – SD

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *