Roky prelomu, druhá časť historicko-politickej drámy o atmosfére prvých povojnových volieb a vysporiadaní sa s vojnovými zločincami

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Lettrich, Andrej (réžia), Bob, Jozef; Plevza, Viliam (scenár), Biath, Tibor (kamera), Stračina, Svetozár (hudba): Roky prelomu, 1989, historická dráma, ČSSR, 1989, 6 h 49 m

Excelentné herecké obsadenie, vzhľadom k dobe vzniku mimoriadne objektívny prístup a vynikajúco zvládnutá atmosféra povojnového vývoja – to sú Roky prelomu, zabudnutý historicko-politický seriál.

Pri príležitosti SNP sme pre vás uviedli prvú časť zabudnutého seriálu Roky prelomu, ktorý dokumentuje povojnový vývoj a úlohu davistov v slovenskej politike. Pre nás ako nasledovníkov davistov je tento seriál o to zaujímavejší, že dokumentuje aj slovenskú otázku a predovšetkým úlohu Novomeského, Husáka a Clementisa v povojnovom vývoji.

V druhej časti nájdete úlohu Kempného (hrá Ľubo Gregor) v intrigách pri Demokratickej strane a spore medzi evanjelikmi a katolíkmi pred povojnovými voľbami či cenzurovanie a šikanovanie Husáka (Dočolomanský) jeho politickým rivalom Viliamom Širokým (Adamovič) a pragocentrikmi. Uvidíte v nej aj historické postavy: dr. Jozefa Tisa, Slánskeho, Lettricha, Gottwalda, Ursínyho, Zápotockého, Miloša Bugára, biskupov či dokonca Magdu Husákovú a prezidenta Beneša. Na konci druhej časti uvidíte aj súdne procesy s kolaborantmi a vysporiadanie sa s krutými činmi gardistov. Táto téma vrcholí v nasledujúcich dieloch. Nakoľko seriál vyšiel až v roku 1989, ponúka oveľa objektívnejší pohľad než politická filmová tvorba 50 až 70 rokov. Autormi scenára sú významné Jozef Bob a Viliam Plevza. Hudbu pre seriál zložil legendárny hudobný skladateľ Svetozár Stračina. Najzaujímavejšie na tomto seriále je, že ponúka vyslovene slovenský pohľad na politický vývoj.

(Pripravil Lukáš Perný)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *