Rusko: Jakutský šaman išiel „vyhnať“ Putina, skončil na psychiatrii

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 29. januára (TASR) – Jakutského šamana, ktorý sa už niekoľkokrát pokúsil o peší pochod do Moskvy s cieľom „vyhnať prezidenta Vladimira Putina z Kremľa“, opäť násilne previezli do psychiatrickej liečebne. Informovala o tom v piatok rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).


      Podľa Alexeja Prianišnikova, právneho koordinátora proopozičnej skupiny Otvorené Rusko, sa 52-ročný šaman Alexandr Gabyšev nachádza v psychiatrickej liečebni v Jakutsku. Tamojší súd posudzuje žiadosť úradov, ktoré v jeho prípade žiadajú nariadiť ústavnú liečbu.


      Agentúra AFP v piatok informovala, že Gabyšev podľa ústavu pre duševne chorých počas svojej poslednej decembrovej kontroly na klinike uviedol, že „kategoricky odmieta byť liečený“, hoci že podmienky jeho prepustenia, stanovené vlani v lete, vyžadovali užívanie liekov a pravidelné kontroly.


      Vo vyhlásení kliniky sa uvádza, že Gabyšev neprišiel na svoju ďalšiu kontrolu naplánovanú na polovicu januára. Lekári sa preto podľa ruských médií obrátili na políciu a žiadali, aby „zaistila bezpečné podmienky pre prístup k hospitalizovanej osobe a jej vyšetrenie“.


      Právnik Prianišnikov uviedol, že Gabyšev policajtov do svojho domu nepustil, preto vylomili dvere. Po policajnej akcii sa v šamanovom dome podľa neho našli porozhadzované veci a na podlahe bolo veľa červených škvŕn, ktoré vyzerali ako krv.


      V súčasnosti je Gabyšev v psychiatrickej liečebni pod dohľadom lekárov.
      Prianišnikov pripustil, že načasovanie toto kroku môže súvisieť s protestmi z minulého víkendu, ktoré sa v rôznych mestách Ruska konali na podporu uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného.


      Opakovaný nútený pobyt Gabyševa v psychiatrickej liečebni mnohí kritici prirovnávajú k zaužívanej praxi zo sovietskej éry, ktorá túto metódu používala na potlačenie nesúhlasu.


      Začiatkom januára šaman oznámil svoje plány na nové ťaženie na Moskvu s tým, že tentoraz sa na cestu vydá na bielom koni. Začiatok cesty naplánoval na marec tohto roku. Gabyšev chce koňmo vyraziť z mesta Jakutsk, hlavná skupina dobrovoľníkov a jeho podporovateľov presúvajúcich sa autami sa k nemu pripojí v Irkutsku. Šaman vyslovil očakávanie, že takto budú napredovať rýchlo.


      Gabyšev sa na jar 2019 vydal na peší pochod z Jakutska do Moskvy, aby tam vykonal obrad „vyhnania Putina“, pretože mu „boh povedal, že Putin nie je človek, ale démon“ a prikázal mu, aby ho „vyhnal“. Po ceste ho však policajti zadržali a následne poslali na psychiatrické vyšetrenie. Bolo voči nemu vznesených aj niekoľko obvinení.


      Napriek perzekúciám ohlásil Gabyšev v decembri 2019 druhý pokus o pochod na Moskvu – zadržali ho takmer okamžite, pričom dostal aj pokutu za neuposlúchnutie policajtov.


      Gabyšev si naplánoval aj tretí pokus, najskôr v marci a potom v lete minulého roka. Tiež ho chcel absolvovať na koni. Vlani v máji ho však hospitalizovali v psychiatrickej liečebni, kde strávil asi dva mesiace.


      Šamani na Sibíri po celé storočia pôsobili ako liečitelia a veštci. Počas sovietskej éry boli tvrdo potláčaní. V odľahlých častiach Sibíri sa postupne znovu dostávajú do popredia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *