SaS vyzýva Matoviča na odchod, Sulík je ochotný ponúknuť svoju funkciu (aktualizované) (2)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 15. marca (TASR) – Strana SaS vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na odchod z funkcie. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany a vicepremiér Richard Sulík, ktorý v prípade potreby ponúkne svoju funkciu ministra. Sulík nevylúčil odchod SaS z vlády, ak Matovič neodstúpi. Premiér sa má rozhodnúť do budúcej stredy (24. 3.). SaS naďalej odmieta predčasné voľby a na poste šéfa kabinetu by si vedela predstaviť ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO).

Premiér Matovič podľa Sulíka nie je schopný manažovať vládu a nedodržiava dohody. „Nedá sa takto ďalej fungovať, pre zachovanie vlády na súčasnom pôdoryse je možný len odchod Matoviča. Vyzývame premiéra na odstúpenie. Ak neodíde, sme pripravení odísť z vlády,“ vyhlásil Sulík.

Matovič s bývalým ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO) podľa neho nezvládli boj s pandémiou, kritizuje chaos pri vládnutí. Podotkol, že premiér rozdeľuje spoločnosť a nedôveruje mu vysoké percento ľudí. Za najlepšie riešenie súčasnej situácie považuje Sulík, aby žiaden predseda koaličnej strany nebol súčasťou kabinetu. Sulík požiadal o stretnutie aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, s ktorou chce diskutovať o ďalšom postupe.

Mnohí budú podľa Sulíka prirovnávať rozhodnutie SaS k pádu vlády Ivety Radičovej. Vysvetľuje však, že prípadným odchodom SaS by vláda nepadla a strana je v súčasnosti zásadne proti predčasným voľbám. Koalícia by mala aj bez nej dostatok poslancov. Výsledkom rokovaní môže byť aj menšinová vláda. „V našich rukách nie sú všetky udalosti,“ podotkol Sulík s tým, že je veľa verzií toho, ako sa môžu rokovania skončiť. Deklaroval, že ak by sa do parlamentu dostal návrh na predčasné voľby, poslanci za SaS budú hlasovať proti.

Strana je tiež pripravená v rokovaniach robiť ústupky. Nijako nespochybňuje nárok OĽANO nominovať predsedu vlády a nespochybňuje ani výsledky volieb.

Sulík zdôraznil, že po roku potrebujú pokoj, stabilitu a konštruktívnu spoluprácu. „Je dôležité, aby mal premiér dôveru občanov a bol schopný dobrej spolupráce s prezidentkou, samosprávami aj koaličnými stranami, aby nerozoštvával spoločnosť, naopak, aby ju spájal,“ povedal Sulík.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi Matovičom a Sulíkom. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra Krajčího aj premiéra Matoviča. Krajčí už demisiu podal.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová požiadala Sulíka a Matoviča, aby odišli z vlády, to je podľa nej riešenie súčasnej krízy. Minister Milan Krajniak zo Sme rodina hovoril počas víkendu o dvoch riešeniach krízy, dohode medzi Sulíkom a Matovičom alebo predčasných voľbách. OĽANO predčasné voľby odmietlo, rokovania podľa hnutia pokračujú, no rozpory sa zatiaľ odstrániť nepodarilo.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “SaS vyzýva Matoviča na odchod, Sulík je ochotný ponúknuť svoju funkciu (aktualizované) (2)

 • 15. marca 2021 at 14:56
  Permalink

  8tisic ľudí muselo zomrieť, aby FET0Š konečne po roku tejto KATASTROFY zistil, že PSYCHOPAT nemá na túto funkciu?! Keby mi išlo takto tipovanie ako ISTOTA, že psychopat to nezvládne a zničí Slovensko, tak som MILIARDÁR! To bola absolútna istota, že to psychopat nezvládne! A druhou rovnakou istotou bolo to, že 29.2.2020 si VÔLiči zvolili neschopných a primitívnych diletantov, pričom aj tento FET0Š bol ich zaslúžilým členom amatérov!

  Reply
 • 15. marca 2021 at 15:43
  Permalink

  Odchod Matoviča nič nerieši . odísť musí aj Sulík . Ak by Sulík ostal , tak pre Matoviča by to bola osobná prehrá , ak by ostal Matovič tak je to isté pre Sulíka .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *