Smrť M. Lučanského: Zbytočná komisia rozhodla, Saková (HLAS-SD) a Saloň (SMER-SD) to považujú za frašku (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Bratislava 16. apríla (TASR) – Kontrolná komisia potvrdila, že príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda. Potvrdil to jej predseda Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejnej ochrankyne práv SR.

„Záver je taký, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal Čitbaj.

Vyhlásil, že komisia vychádzala z podkladov, ktoré jej poskytol ZVJS. Prístup mala tiež k všetkým videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu ciel. „Komisia mala možnosť vypočuť všetkých príslušníkov zboru, ktorí boli v oboch ústavoch v kontakte s Milanom Lučanským, vrátane zdravotného personálu,“ dodal s tým, že komisia nemala prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že závery tejto komisie berie veľmi vážne. „Som naozaj presvedčená, že ZVJS si veľmi svedomito plní svoju úlohu, vďaka ktorej my ostatní môžeme pokojne spávať,“ povedala. Doplnila, že záverečná správa bude zverejnená ešte v piatok. „Nemyslím si, že sú tam také skutočnosti, ktoré by mohli zmariť účel trestného konania,“ podotkla.

Predseda komisie dodal, že za prijatie správy hlasovalo 14 členov. Proti bol poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (nezaradená). Nehlasoval Marián Saloň (Smer-SD).

Správa kontrolnej komisie k prípadu smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského by sa nemala uzavrieť až do skončenia vyšetrovania. Pred zasadnutím komisie to uviedla jej členka a nezaradená poslankyňa parlamentu Denisa Saková. Komisia by mala na piatkovom zasadnutí hlasovať o prijatí záverečnej správy.

„Neviem, čo nás dnes čaká, pretože som hlasovala 9. apríla per rollam a vtedy som napísala aj moje výhrady k hlasovaniu, keďže pri finálnom hlasovaní mali byť prítomní rodinní príslušníci alebo zástupcovia rodiny generála Lučanského,“ spresnila.

Vyhlásila, že členovia komisie nie sú orgány činné v trestnom konaní a preto by jej výstup mal mať len informatívny charakter pre ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). „Komisia sa nemala ani k čomu dopátrať. Nemali sme k dispozícii ani lekárske správy, ani pitevnú správu a ani ľudí, ktorí napríklad pracujú vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku alebo iný nemocničný personál z Fakultnej nemocnice v Prešove,“ dodala.

Člen Komisie Marián Saloň uviedol: „O záverečnej správe nebudem hlasovať z dôvodu porušenia štatútu kontrolnej Komisie. Bol totiž porušený článok VI., ktorý hovorí, že o zasadnutí komisie, na ktorom sa má prijímať záverečná hodnotiaca správa vyrozumie Komisia blízke osoby obvineného gen. Milana Lučanského a umožní im sa zasadnutia zúčastniť, čo sa neudialo. Právny zástupca, ani blízke osoby neboli vyrozumené a nebolo im umožnené sa zasadnutia Komisie zúčastniť.“

V článku VII. Štatútu Komisie sa navyše píše, že Komisia ukončí svoju činnosť prijatím záverečnej správy, z čoho jasne vyplýva, že stretnutie s rodinou je nezrealizovateľné, keďže po hlasovaní už Komisia nebude existovať. „Jeden z článkov hovorí o tom, že schválením správy činnosti Komisie, Komisia končí. Práve preto som oznámil, že dňom hlasovania ukončujem členstvo v Komisii,“ uviedol M. Saloň.

„Mrzí ma, že informácie z obsahu záverečnej práce sa ministerka spravodlivosti, generálny prokurátor a hlavne rodina, dozvedeli z médií skôr, ako o samotnej správe v zmysle štatútu rozhodla Komisia. Týmto chaosom bola žiaľ práca Komisie znehodnotená a jej závery spochybnené,“ uzavrel M. Saloň.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Smrť M. Lučanského: Zbytočná komisia rozhodla, Saková (HLAS-SD) a Saloň (SMER-SD) to považujú za frašku (aktualizované)

 • 16. apríla 2021 at 16:24
  Permalink

  O pravde sa nedá hlasovať. Ak má aspoň jeden člen komisie pochybnosti, tak sa nedá povedať, že „potvrdila“.

  Reply
  • 16. apríla 2021 at 17:25
   Permalink

   Veď pani ministerka mala správu napísanú aj bez komisie. Komisie sa zriaďujú pre prípady aby sa stratila zodpovednosť. Ešte ju mali dať schváliť hlavnému aktérovi vraždy – bezúhonnému vrahovi vo výkone trestu na poste špeciálneho prokurátora

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *