Spojené štáty chcú diktovať Rusku ako majú rozmiestňovať vojakov na vlastnom území

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

 Washington 1. apríla (TASR) – Spojené štáty vo štvrtok varovali Rusko, aby „nezastrašovalo“ Ukrajinu. Kyjev predtým uviedol, že Moskva zhromažďuje vojakov pri ukrajinských hraniciach, informovala agentúra AFP.


      „Sme veľmi znepokojení vystupňovaním agresívnych a provokatívnych krokov Ruska na východe Ukrajiny,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Zároveň označil Ukrajinu za partnerskú krajinu USA.


      Ukrajina a Spojené štáty tento týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach, v blízkosti území vo východoukrajinskom Donbase kontrolovaných proruskými separatistami.


      Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok obvinil Moskvu zo zhromažďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, píše AFP. „Napínanie svalov formou vojenských cvičení a možné provokácie v pohraničných oblastiach sú tradičné ruské hry,“ uviedol Zelenskyj vo vyhlásení.


      Ministri Zelenského vlády vo štvrtok rokovali o aktuálnej bezpečnostnej situácii s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom.


      Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.


      Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov priamo nepotvrdil zhromažďovanie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou. Vo štvrtok však zdôraznil, že Rusko má právo presúvať vojakov po svojom území podľa svojho uváženia.  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Spojené štáty chcú diktovať Rusku ako majú rozmiestňovať vojakov na vlastnom území

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *