“Šťastní” ľudia v európskych metropolách vyšli do ulíc

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Istanbul/Paríž 1. mája (TASR) – Napriek pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 a s tým súvisiacim obmedzeniam sa v mnohých krajinách sveta v sobotu uskutočnili tradičné demonštrácie a pochody za práva pracujúcich. 

      Demonštrácia sa napr. konala aj v Zürichu vo Švajčiarsku, kde vláda síce začala postupne zmierňovať protipandemické opatrenia, ale zákaz veľkých zhromaždení platí až do konca mája.


      Prvomájový pochod sa v sobotu konal aj v Paríži. Polícii sa darilo udržať dav pod kontrolou, ale situácia sa vyhrotila, keď sa do čela pochodu dostali radikáli vyzbrojení petardami a delobuchmi. Po potýčkach s políciou bolo zadržaných najmenej 17 ľudí.


      Na sprievode ulicami Paríža sa zúčastnili zástupcovia odborových a mládežníckych organizácií, socialistických a komunistických strán, ako aj priaznivci hnutia „žlté vesty“, ktorí skandovali: „Stále sme tu!“


      Podľa odborovej organizácie Všeobecná konfederácia práce (CGT) sa vo Francúzsku v sobotu očakáva okolo 300 prvomájových zhromaždení a podujatí s účasťou asi 100.000 ľudí.


      Francúzske médiá informovali, že podobne ako v Paríži bola polícia nútená zasiahnuť aj v ďalších mestách, kde sa konali prvomájové pochody.


      Prvomájová demonštrácia bola aj v Madride a ďalších 70 mestách Španielska. K pochodu organizovanému socialistami v Madride sa pridala aj podpredsedníčka vlády Carmen Calvová. Úrady obmedzili počet účastníkov na tomto podujatí na 1000.


      Odboroví predáci Pepe Alvárez a Unai Sordo na zhromaždení v Madride vyzvali vládu, aby dodržala záväzky, ktorých plnenie zabrzdila pandémia. Ide o zrušenie kontroverznej pracovnej reformy, zvýšenie minimálnej mzdy a schválenie zákona o rovnakom odmeňovaní. Zdôraznili, že pre prekonanie krízy je kľúčová zamestnanosť.


      Istanbulská polícia v sobotu zadržala desiatky ľudí, ktorí sa napriek zákazu snažili na námestí Taksim uskutočniť tradičné prvomájové zhromaždenie. Podľa agentúry AFP tam bolo zadržaných vyše 100 ľudí, renomované právnické združenie informovalo o 170 zadržaných.


      Na námestí Taksim sa pritom bez problémov a s povolením úradov uskutočnilo menšie zhromaždenie vedené provládnou Konfederáciou tureckých odborových zväzov (Hak-Is).


      Miestne médiá informovali, že polícia zmarila aj tradičné prvomájové zhromaždenie v Ankare, pričom zadržala najmenej 11 ľudí.


      Účastníci prvomájovej demonštrácie v Manile, hlavnom meste Filipín, upozorňovali na dôsledky pokračujúceho lockdownu, na nezamestnanosť a ekonomické problémy, ktoré sú najzávažnejšie za posledné roky.


      Indonézska organizácia pracujúcich zvolala na sviatok 1. mája do Jakarty protest proti vládnej reforme pracovného práva.


      V Soule sa na 1. mája zišli členovia Kórejskej odborovej konfederácie, ktorí žiadali lepšie pracovné podmienky a posilnenie postavenia zamestnancov. V Južnej Kórei je pritom kvôli pandémii stále zakázané stretávanie sa viac ako piatich ľudí.


      Členovia Komunistickej strany Ruskej federácie už tradične na 1. mája položili kvety k pamätníku Karla Marxa v Moskve. Šéf strany Gennadij Ziuganov predtým požiadal úrady, aby nezakročili proti účastníkom pochodu komunistov, a sľúbil, že budú dodržiavať všetky pandemické opatrenia. 

      Prvý májový deň sa ako sviatok práce oslavuje v mnohých krajinách Európy, Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie, aj keď tento rok, podobne ako vlani, zhromaždenia ľudí sprevádzajú zákazy alebo obmedzenia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *