Strana Hlas-SD žiada okamžité odvolanie šéfa PPA Jaroslava Jánoša

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 18. decembra (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas – sociálna demokracia žiada okamžité odvolanie šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša. Informovala o tom hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Upozornila, že svojho poradcu Jánoša minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) vymenoval za generálneho riaditeľa PPA bez výberového konania. Jánoš nielen že nespĺňa žiadne kritériá, ktoré agrorezort vyžaduje od šéfa PPA v rámci výberového konania, ale je aj vo vážnom konflikte záujmov, keďže jeho firma je poberateľom poľnohospodárskych priamych platieb.

„Pýtame sa na základe čoho vymenoval pán minister Mičovský Jaroslava Jánoša za šéfa PPA? Iba na základe toho, že je jeho poradca? Pán Jánoš totiž nespĺňa žiadne z kritérií, ktoré nastavil agrorezort v novom výberovom konaní. Nemá riadiace, koordinačné a metodické skúsenosti na celoštátnej a už vôbec na medzinárodnej úrovni v oblasti prípravy a realizácie implementácie projektov z verejných zdrojov a z fondov EÚ,“ povedal Róbert Puci, poslanec Národnej rady SR.

Podľa Puciho Jánoš nemá žiadne skúsenosti s riadením národných a medzinárodných projektov, ani preukázateľné skúsenosti z oblasti finančného manažmentu a controlingu. Úplne u neho absentujú skúsenosti s komunikáciou s riadiacim orgánom, certifikačným orgánom, orgánom auditu, orgánmi vykonávajúcimi následnú kontrolu a audit a ani skúsenosti s komunikáciou s orgánmi Európskej komisie. Nehovorí ani po anglicky. „Za čo má byť tento nominant OĽANO platený manažérskym platom z peňazí daňových poplatníkov,“ povedal Puci.

Táto nominácia ministra Mičovského je podľa Puciho okrem toho pre Slovensko vážnym problémom. Firma Jaroslava Jánoša Dafort Agro, ktorú pri nástupe na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR túto jeseň prepísal, je totiž poberateľom dotácií z PPA.

„Európska komisia určite ‚ocení‘, že minister vymenoval do tak významnej funkcie, akou je generálny riaditeľ PPA, človeka s takýmto závažným konfliktom záujmov. Pán minister Mičovský robí všetko preto, aby PPA prišla o akreditáciu a slovenskí poľnohospodári prišli o európske financie,“ doplnil Puci.

„Vzhľadom na tieto závažné fakty, konflikty záujmov a ich katastrofálne dôsledky na slovenských poľnohospodárov, žiadame pána ministra Mičovského, aby okamžite odvolal Jaroslava Jánoša z pozície generálneho riaditeľa PPA a zabránil tak krokom vedúcim k odobratiu akreditácie PPA zo strany Európskej komisie,“ dodal Puci.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *