ŠTS zamietol návrh obhajoby na prerušenie procesu s Alexandrom a Sergejom S.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pezinok 7. decembra (TASR) – Trojčlenný senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zamietol návrh obhajcu obžalovaných ruských podnikateľov Alexandra a Sergeja S., Viktora Križiaka, o prerušenie nového pojednávania s dvojicou.

„Údajné podanie ústavnej sťažnosti nie je dôvodom, aby bolo prerušené konanie,“ zdôraznil predseda senátu. ŠTS skonštatoval, že obhajca mal dostatok času na podanie ústavnej sťažnosti.

Križiak predtým argumentoval tým, že podal sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR voči podľa jeho názoru spornému dovolaciemu septembrovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR. ŠTS by mal podľa jeho procesného návrhu počkať do rozhodnutia o sťažnosti. Advokát je presvedčený, že pokiaľ by ÚS SR zrušil rozhodnutie NS SR, tak by pojednávanie v ŠTS v Pezinku bolo zbytočné. Križiak argumentoval, že podobný postup zvolil iný senát ŠTS v kauze tzv. piešťanskej vetvy piťovcov, kde sa čaká na rozhodnutie ÚS SR o sťažnosti voči verdiktu NS SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko zdôraznil, že nie sú zásadné argumenty, aby sa konanie nekonalo. Argumenty obhajcu, ktorý podal sťažnosť až v pondelok po troch mesiacoch od rozhodnutia NS SR, Špirko odmietol a navrhol návrh obhajcu neprijať.

Pojednávanie s podnikateľmi sa začalo v pondelok po tom, ako NS SR 7. septembra vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal ŠTS, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol.

NS SR pôvodne v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *