Sudkyňa NS SR E.Berthotyová k NSS SR: Celý projekt vznikal za zatvorenými dverami…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: Archív E. Berthotyovej

Bratislava 26. januára (TASR) – Ani jeden sudca zo správneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR nemá záujem o pozíciu sudcu na novom Najvyššom správnom súde (NSS) SR. Na utorkovom zasadnutí Súdnej rady SR to uviedla sudkyňa správneho kolégia NS SR Elena Berthotyová, ktorej mal túto informáciu povedať predseda tohto súdu Ján Šikuta.

„Je pravdou, že predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta v telefonickom rozhovore so sudkyňou konštatoval, že má pocit, že takmer žiadny sudca správneho kolégia nemá záujem stať sa sudcom Najvyššieho správneho súdu,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Tento pocit podľa nej nadobudol z rozhovorov so sudcami, ktorí, s ohľadom na množstvo premenných vstupujúcich do procesu ich zvažovania, nemajú v tejto otázke úplne konzistentný postoj alebo nie sú definitívne rozhodnutí.

„Je pravdou, že sa viacerí sudcovia správneho kolégia priebežne u vedenia súdu informujú aj o možnosti ich zaradenia v prípade, že by sa rozhodli na Najvyššom súde zostať, čo však s určitosťou nie je možné vyhodnotiť ako ich definitívne rozhodnutie,“ dodala hovorkyňa.

Berthotyová kritizovala, že verejná moc pripravila projekt NSS SR bez participácie sudcov. „Boja sa nastúpiť na loď, ktorá sa po pár metroch potopí. Celý projekt vznikal za zatvorenými dverami, ako sudcovia správneho kolégia sme sa nemali k tomu možnosť vyjadriť,“ doplnila.

Zároveň uviedla, že bez kľúčových sudcov správneho kolégia NS SR si nevie svoje pôsobenie v novej inštitúcii predstaviť. Väčšina sudcov správneho kolégia NS SR podľa nej považuje za neférové, že sa musia uchádzať o pozíciu sudcu NSS SR cez výberové konanie.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) na zasadnutí v tejto súvislosti poznamenala, že sa plánuje so sudcami správneho kolégia NS SR stretnúť vo štvrtok (28. 1.).

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *