Sudkyňa NS SR E.Berthotyová k NSS SR: Celý projekt vznikal za zatvorenými dverami…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: Archív E. Berthotyovej

Bratislava 26. januára (TASR) – Ani jeden sudca zo správneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR nemá záujem o pozíciu sudcu na novom Najvyššom správnom súde (NSS) SR. Na utorkovom zasadnutí Súdnej rady SR to uviedla sudkyňa správneho kolégia NS SR Elena Berthotyová, ktorej mal túto informáciu povedať predseda tohto súdu Ján Šikuta.

„Je pravdou, že predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta v telefonickom rozhovore so sudkyňou konštatoval, že má pocit, že takmer žiadny sudca správneho kolégia nemá záujem stať sa sudcom Najvyššieho správneho súdu,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Tento pocit podľa nej nadobudol z rozhovorov so sudcami, ktorí, s ohľadom na množstvo premenných vstupujúcich do procesu ich zvažovania, nemajú v tejto otázke úplne konzistentný postoj alebo nie sú definitívne rozhodnutí.

„Je pravdou, že sa viacerí sudcovia správneho kolégia priebežne u vedenia súdu informujú aj o možnosti ich zaradenia v prípade, že by sa rozhodli na Najvyššom súde zostať, čo však s určitosťou nie je možné vyhodnotiť ako ich definitívne rozhodnutie,“ dodala hovorkyňa.

Berthotyová kritizovala, že verejná moc pripravila projekt NSS SR bez participácie sudcov. „Boja sa nastúpiť na loď, ktorá sa po pár metroch potopí. Celý projekt vznikal za zatvorenými dverami, ako sudcovia správneho kolégia sme sa nemali k tomu možnosť vyjadriť,“ doplnila.

Zároveň uviedla, že bez kľúčových sudcov správneho kolégia NS SR si nevie svoje pôsobenie v novej inštitúcii predstaviť. Väčšina sudcov správneho kolégia NS SR podľa nej považuje za neférové, že sa musia uchádzať o pozíciu sudcu NSS SR cez výberové konanie.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) na zasadnutí v tejto súvislosti poznamenala, že sa plánuje so sudcami správneho kolégia NS SR stretnúť vo štvrtok (28. 1.).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *