Súhrn medzinárodného spravodajstva – 03. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
  • BERLÍN – Zamestnanec úradu nemeckých ozbrojených síl v meste Ulm v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, ktorý sa dostal pre podozrenia z pravicového extrémizmu pod drobnohľad nemeckej Vojenskej kontrarozviedky, spáchal samovraždu. V utorok boli zverejnené informácie, že osem zamestnancov úradu nemeckej armády v Ulme je podozrivých z členstva v krajne pravicovom hnutí ríšskych občanov (Reichsbürger).
  • PARÍŽ – Vo veku 94 rokov zomrel v stredu neskoro večer niekdajší francúzsky prezident Valéry Giscard d’Estaing. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na jeho rodinu, podľa ktorej zomrel na následky koronavírusového ochorenia COVID-19. Giscard d’Estaing bol najvyšším štátnym predstaviteľom Francúzska v rokoch 1974-81.
  • PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval libanonských politikov, aby konečne zostavili novú vládu. Uviedol to na stredajšej videokonferencii darcov pre Libanon, ktorú už po druhý raz spoluorganizovali Francúzsko a OSN. Libanonská vláda padla po augustovom výbuchu v libanonskej metropole Bejrút, ktorý si vyžiadal vyše 200 obetí a spôsobil rozsiahle materiálne škody.
  • PARÍŽ – Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin oznámil kontrolu 76 mešít po celej krajine. Tento krok je podľa jeho slov zameraný voči „separatizmu“ moslimov od zvyšku francúzskej spoločnosti. Darmanin na Twitteri v stredu neskoro večer zároveň napísal, že niektoré mešity budú možno aj zatvorené.
  • VIEDEŇ – Komisia OSN pre narkotiká v stredu vyradila marihuanu zo zoznamu najnebezpečnejších drog, na ktorom figurujú aj heroín a syntetické opioidy. Za vyradenie marihuany hlasovalo 27 krajín, proti bolo 25 krajín a jedna krajina sa hlasovania zdržala. Tento krok odporučila vlani Svetová zdravotnícka organizácia.
  • WASHINGTON – Americké ministerstvo spravodlivosti vyšetruje údajné snahy viacerých lobistov o podplácanie predstaviteľov Bieleho domu výmenou za udelenie milosti od dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v stredu britská stanica BBC s odvolaním sa na dokumenty z amerického federálneho súdu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *