Súhrn medzinárodného spravodajstva – 5. februára

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa ponúkol, že bude „čestným sprostredkovateľom“ pri rozhovoroch medzi Spojenými štátmi a Iránom, ktoré si kladú za cieľ oživiť jadrovú dohodu z roku 2015.

WASHINGTON – Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok odmietol svedčiť pod prísahou v americkom Senáte. Reagoval tak na výzvu demokratických zákonodarcov v Snemovni reprezentantov, aby vypovedal v rámci procesu ústavnej žaloby (impeachmentu).

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že klesajúce denné počty nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sú dôvodom na optimizmus. Varovala však pred „falošnými nádejami“ a unáhleným uvoľňovaním protiepidemických opatrení.

RIJÁD – Saudská Arábia potvrdila svoju podporu „komplexnému politickému riešeniu“ situácie v Jemene po tom, ako americký prezident Joe Biden avizoval, že ukončí podporu saudskoarabskej vojenskej ofenzívy v tejto vojnou zmietanej krajine.

KODAŇ – Dánsko vo štvrtok schválilo plán na vybudovanie umelého ostrova v Severnom mori, ktorý bude produkovať a uskladňovať dostatok zelenej (udržateľnej) energie na pokrytie potrieb troch miliónov európskych domácností.

WASHINGTON – Členovia Snemovne reprezentantov amerického Kongresu vylúčili vo štvrtok novozvolenú republikánsku kongresmanku Marjorie Taylorovú Greeneovú z dvoch výborov tejto dolnej komory Kongresu. Dôvodom je okrem iného aj skutočnosť, že v minulosti vyjadrila podporu hnutiu konšpiračných teórií QAnon.

LONDÝN – Britská vláda vo štvrtok potvrdila, že od 15. februára budú musieť ľudia vracajúci sa z viac ako 30 krajín označených za rizikové absolvovať 10-dňovú karanténu v hoteli.

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyjadril vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s uväzneným ruským opozičným lídrom Alexejom Navaľným a žiadal prepustiť Američanov väznených v Rusku. Blinken sa takto vyjadril počas svojho prvého telefonátu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

WASHINGTON – Americký dodávateľ elektronických hlasovacích systémov Smartmatic USA zažaloval vo štvrtok televíznu stanicu Fox News a dvoch bývalých právnikov Donalda Trumpa za nactiutŕhanie v súvislosti s ich nepodloženými tvrdeniami o volebných podvodoch. Spoločnosť požaduje odškodné vo výške 2,7 miliardy dolárov (2,26 milióna eur).

RANGÚN – Úrady v piatok zatkli kľúčového spolupracovníka mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťij, ktorú od pondelka zadržiava armáda.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *