Taliban: USA porušujú dohodu o prímerí; bombardujú civilistov a dediny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kábul 29. januára (TASR) – Militantné afganské hnutie Taliban obvinilo v piatok Spojené štáty z porušovania dohody o prímerí a bombardovania civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

Správa prichádza deň po tom, ako americké ministerstvo obrany (Pentagón) vo štvrtok vyhlásilo, že práve Taliban neplní záväzky vyplývajúce preň zo spomínanej dohody, ktorú s týmto islamistickým hnutím podpísala predchádzajúca americká vláda.

„Druhá strana dohodu porušuje, takmer každý deň ju porušujú,“ uviedol pre AFP hovorca Talibanu v Katare Muhammad Naím. „Bombardujú civilistov, domy a dediny, a už sme ich čas od času informovali, že porušujú nielen dohodu, ale aj ľudské práva,“ dodal.

Americká armáda v ostatných mesiacoch podnikla v niektorých provinciách Afganistanu nálety proti talibom účelom ochrany afganských síl, píše AFP.

Jake Sullivan, poradca pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Joea Bidena, minulý piatok informoval, že Bidenova administratíva preskúma dohodu, ktorú s radikálnym afganským islamistickým Talibanom podpísala predchádzajúca vláda Donalda Trumpa.

Washington chcel podľa Sullivana preveriť, či Taliban dodržiava svoje záväzky, teda či prerušil vzťahy s teroristickými skupinami, znížil počet útokov a začal s afganskou vládou skutočné mierové rokovania. Sullivan o tom informoval poradcu afganskej vlády pre národnú bezpečnosť Hamdulláha Mohiba.

USA vlani vo februári podpísali s Talibanom dohodu o prímerí, v ktorej sa výmenou za bezpečnostné záruky zaviazali stiahnuť svoje jednotky z Afganistanu do polovice roku 2021.

Počet útokov v Afganistane, najmä v oblasti Kábulu, v poslednom čase opäť výrazne vzrástol. Došlo aj k niekoľkým vraždám politikov, popredných aktivistov a novinárov. Kábul a Washington z útokov vinia Taliban, ktorý to odmieta, napísala AFP.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Taliban: USA porušujú dohodu o prímerí; bombardujú civilistov a dediny

 • 30. januára 2021 at 17:32
  Permalink

  Lump obviňuje lumpa z porušovania ľudských práv.

  Dokonca aj kotleba spomína niečo z nedodržiavania demokracie.

  Neskutočné.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *