Gustáv Husák a Alexander Dubček – dvaja slovenskí politici, ktorí určovali slovenskú politiku v druhej polovici 20. storočia Relácia bude uverejnená na YouTube kanáli Roman Michelko 5.11.2019 v utorok.
Bodový scenár k relácii Veci Verejné: Dialógy :Diskusie :Polemiky
Téma: Gustáv Husák a Alexander Dubček – dvaja slovenskí politici, ktorí určovali slovenskú politiku v druhej polovici 20. storočia
· Pomery, z akých vyšli: Husák – polosirota, vypracoval sa vlastnou húževnatosťou; ako sa dostal k ľavicovým myšlienkam; Dubček – syn predvojnového komunistu; Interhelpo; pobyt v Kirgizsku; čo ho formovalo.
· Husák ako študent a študentsky funkcionár; generálny tajomník Zväzu slovenského študenstva (ZSŠ), prispievateľ do časopisu Šíp; vzťah k davistom.
· Pôsobenie Husáka počas 2. svetovej vojny, jeho zástoj počas SNP.
· Pôsobenie po vojne: za akých okolností a prečo práve on sa stal predsedom Zboru povereníkov? Prečo, keď vo voľbách 1946 vyhrali demokrati, vedenie Zboru povereníkov dostali komunisti?
· O čo išlo v troch pražských dohodách?
· Prečo krachla Aprílová dohoda?
· Za akých okolností sa Dubček vrátil zo ZSSR? Aké boli jeho prvého kroky v ČSR?
· Proces s buržoáznymi nacionalistami. Prečo do toho Husák spadol?
· Vzťah Husáka a Vladimíra Clementisa.
· Proces s Husákom.
· Ako sa vyvíjala kariéra Husáka a Dubčeka v 50-tych rokoch?
· Ako stúpal Dubček v mocenskom rebríčku v 50-tych rokoch? Aké vlastnosti mu to umožňovali?
· Husák bol amnestovaný v roku 1960, ale občiansky rehabilitovaný bol až v roku 1963. Ako ho vnímali? Bol pre ostatných konkurenciou? Antonín Novotný ho nechcel pustiť do politiky. Husákovo pôsobenie: Ústav štátu a práva, články do Kultúrneho života, svedectvo o SNP a podobne.
· V roku 1963 sa Dubček stal šéfom KSS. Kedy a za akých okolností začal bojovať s Antonínom Novotným?
· Škandalózna návšteva Antonína Novotného Matice slovenskej v roku 1967 alebo začiatok jeho pádu.
· Aké boli okolnosti januárového pléna ÚV KSČ, na ktorom bol Dubček zvolený za prvého tajomníka UV KSČ?
· Dubček a obrodný proces. Aká bola Dubčekova taktika? Prečo po Drážďanoch neurobil protiopatrenia? Myslel si, že to ustojí? Čierna nad Tisov a neskôr Komárno – posledné varovanie?
· Kto presadil Husáka za podpredsedu vlády? Jeho vplyv začal rásť po „moskovskom zajatí“. Čím zaujal? Pragmatizmom? Tým, že ostatných z (robotnícko-roľníckej) vlády vysoko prevyšoval ? Prečo si ho si ho sovieti vybrali?
· Ako prichádzal Dubčekov pád? Aprílové plénum roku 1969, Dubčeka striedal ho Husák, (Milan Hübl ho vtedy podporoval.) Prečo nechal Husák Milana Hübla a Viléma Prečana padnúť?
· Dubček najskôr ako predseda FZ po Petrovi Colotkovi, a potom ako veľvyslanec v Ankare; to bolo nedôstojné. Prečo na to pristúpil?
· Husák v čase normalizácie: aké bolo jeho politické zázemie? (Podržal Petra Colotku, ale mnohých iných nie.)
· Nemal silu, nemal vôľu, bol cynik a pragmatik?
· Aký bol jeho vzťah s Vasilom Biľakom – ručne písaný list z Lán na jeho 60-tku bol vysoko nad protokol. Boli spojenci, alebo súperi?
· Aké okolnosti predchádzali jeho pádu, resp. odchodu z postu generálneho tajomníka ÚV KSČ v roku 1987? Prečo ho nahradil Miloš Jakeš, a nie, povedzme, Lubomír Štrougal?
· Spochybnene Poučenia z krízového obdobia nebolo možné, lebo z neho čerpala legitimitu celá normalizačná garnitúra a ani perestrojka na tom nič nezmenila.
· Dubček a jeho čestný doktorát v Bologni 1988.
· Dubček po roku 1989.