Trumpova administratíva pokračuje vo federálnych popravách odsúdených na smrť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 11. decembra (TASR) – V Spojených štátoch sa v noci na piatok uskutočnila ďalšia poprava odsúdeného na smrť. Konala sa v čase, keď dosluhuje administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa, a aj navzdory výzvam na nevykonávanie absolútneho trestu a napriek nepoľavujúcej pandémii vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 v USA.

Ako informovala agentúra AFP, popraveným bol 40-ročný Afroameričan Brandon Bernard, ktorý bol vo väzení v meste Terre Haute, štát Indiana. Odsúdený bol za účasť na dvojnásobnej vražde, ktorá sa stala z roku 1999 v Texase. Bernard mal v tom čase 18 rokov.

Petíciu, v ktorých signatári naliehajú na Trumpa, aby zmenil Bernardov trest na doživotné väzenie, podpísalo viac ako 500.000 ľudí. Argumentovali Bernardovým nízkym vekom v čase spáchania trestného činu i jeho dobrým správaním vo väzení.

Medzi tými, ktorí Bernardovi poskytli podporu, bola aj hviezda reality šou Kim Kardashianová. Upozornila, že Bernard sa rokmi zmenil, dospel. Dodala tiež, že Bernard bol síce spolupáchateľom trestného činu, ale jeho úloha bola v porovnaní s ostatnými zúčastnenými tínedžermi oveľa menšia, pričom však dvaja z nich sú už doma z väzenia.

Pretože sa zločin stal na americkej vojenskej základni, Bernard a spoločníci boli súdení federálnym súdom. Okrem Bernarda bol na smrť odsúdený ešte jeden mladík.

Bez udelenia milosti na poslednú chvíľu sa Bernard stal deviatym federálnym väzňom, ktorý bol popravený od júla, keď Trumpova administratíva po 17-ročnej odmlke obnovila federálne popravy.

Napriek Trumpovej porážke v prezidentských voľbách z 3. novembra, ktorú odmietol uznať, jeho administratíva plánuje vykonať pred jeho odchodom z funkcie ešte viacero federálnych popráv.

Agentúra AFP poznamenala, že uplynulých 131 rokov vládla tradícia, že odchádzajúci prezidenti počas prechodného obdobia a odovzdávania moci nástupcovi pozastavovali federálne popravy.

Dátum poslednej federálnej popravy je stanovený na 15. januára, iba päť dní predtým, ako Joe Biden zloží sľub ako nový prezident USA. Biden sa zaviazal federálne popravy ukončiť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *