ÚS: NS porušil práva obvineného sudcu Richarda M., ktorý je vo väzbe

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Košice 1. februára (TASR) – Postupom Najvyššieho súdu (NS) SR a jeho uznesením zo 14. júla došlo k porušeniu základného práva na osobnú slobodu sudcu Richarda M., ktorý je vo väzbe od marca minulého roka. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý príslušné uznesenie NS týkajúce sa pokračovania jeho väzby zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.

Richard M. je jeden zo sudcov, ktorých vlani v marci zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie Búrka. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku.

NS vlani v júli zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a zamietol tak žiadosť Richarda M. o prepustenie na slobodu. Spolu s tým neprijal ani ponuku dôveryhodnej osoby, ktorou mal byť kolega Richarda M. z Krajského súdu v Bratislave – sudca Peter Šamko. Senát NS tiež odmietol náhradu väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnú záruku.

O ústavnej sťažnosti Richarda M. rozhodol 28. januára druhý senát ÚS zložený z predsedu Petra Molnára a sudcov Jany Laššákovej a Ľuboša Szigetiho. K porušeniu práva sťažovateľa na osobnú slobodu došlo podľa rozhodnutia v súvislosti s právom na zákonného sudcu a právom na urýchlené rozhodnutie o trvaní väzby. Richardovi M. priznal ÚS finančné zadosťučinenie v sume 3000 eur a náhradu trov konania v sume 675 eur, ktoré je povinný zaplatiť NS.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *