Washington 13. januára (TASR) – Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell v stredu naznačil, že sa ešte nerozhodol, ako zahlasuje vo veci impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa. Ako píše agentúra AFP, nevylúčil tým, že ústavnú žalobu voči odchádzajúcemu šéfovi Bieleho domu podporí.
„Keďže médiá zaplavili špekulácie, ešte som nespravil konečné rozhodnutie o tom, ako budem hlasovať a chcem si vypočuť právne argumenty, keď budú prezentované Senátu,“ uviedol McConnell pred svojimi republikánskymi kolegami.
Jeho príklad by pri prípadnom hlasovaní o impeachmente v Senáte mohli nasledovať aj ďalší republikáni.
Stanica CNN predtým informovala, že McConnell určite neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu. To znamená, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena.
Ak kongresmani Snemovne reprezentantov v stredu zahlasujú za návrh ústavnej žaloby voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi, proces s Trumpom v Senáte bude takmer určite prebiehať až po inaugurácii nového šéfa Bieleho domu Joea Bidena. Povedal to hovorca Mitcha McConnella, lídra republikánskej väčšiny v americkom Senáte, informovala agentúra AP.
Hovorca spresnil, že McConnellovi spolupracovníci povedali pracovníkom kancelárie lídra demokratickej menšiny v Senáte Chucka Schumera, že McConnell určite neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu.
To znamená, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Bidena. McConnellovo rozhodnutie potvrdil na Twitteri aj jeho hovorca Doug Andres.
Hlasovanie o podaní ústavnej žaloby voči Trumpovi súvisiace s obvineniami z „podnecovania povstania“ počas minulotýždňových útokov jeho podporovateľov na budovu Kapitolu, sa očakáva v stredu večer okolo 15.00 h – 16.00 h miestneho času (21.00 h – 22.00 h SEČ). Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát.
Americký prezident Donald Trump v stredu vyzval svojich stúpencov, aby zachovali pokoj a nedopustili sa ďalších násilností. Stalo sa tak v čase, keď Snemovňa reprezentantov rokuje o podaní ústavnej žaloby voči Trumpovi pre obvinenia z „podnecovania povstania“ v súvislosti s nepokojmi v Kapitole. Informovala o tom agentúra AFP.
„Vzhľadom na správy o ďalších demonštráciách vyzývam k tomu, že nemôže dôjsť k žiadnemu násiliu, žiadnemu porušeniu zákona a žiadnemu vandalizmu akéhokoľvek druhu. To (násilie) nie je to, za čím stojím ja, ani za čím stojí Amerika,“ uviedol Trump vo vyhlásení, ktoré zverejnil Biely dom. Vyzývam všetkých Američanov, aby pomohli zmierniť napätie a upokojiť vášne. Ďakujem vám,“ dodal.
Prezident podľa stanice CNN vyhlásenie podal po tom, čo v poradí už šiesty republikán v Snemovni reprezentantov avizoval, že zahlasuje za jeho impeachment. Trumpa k tomuto kroku vyzývali mnohí jeho spolupracovníci i zákonodarcovia, ako napríklad líder republikánov v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy, ktorý podľa CNN navrhoval vyhlásenie s podobným znením.
McCarthy v stredu povedal, že Trump „nesie zodpovednosť“ za vyvolanie vzbury v Kapitole minulú stredu, avšak impeachment považuje za nevhodný, avšak nevylučuje ho. „Verím, že ústavná žaloba na prezidenta v tak krátkom čase by bolo chybou,“ citovala McCarthyho agentúra AFP. Viedlo by to podľa neho totiž „k ďalšiemu rozdeleniu tejto krajiny“, uviedol.
Kongres by mal podľa neho prijať rezolúciu odsudzujúcu Trumpa za podnietenie nepokojov a porušenie prezidentskej prísahy, ktorá je verejným, ale najmä symbolickým krokom.
Trump podľa zdroja zo CNN sledoval prebiehajúcu debatu o podaní ústavnej žaloby zo Západného krídla