Vo Švédsku si vykladajú odkaz O.Palmeho udelením jeho ceny hnutiu Black Lives Matter

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Štokholm 29. januára (TASR) – Medzinárodná nadácia za občianske práva Black Lives Matter Global Network Foundation sa v piatok stala víťazom švédskej Ceny Olofa Palmeho za rok 2020. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Porota uviedla, že nadácia „pracuje za pokojnú občiansku neposlušnosť voči policajnej brutalite a rasovému násiliu na celom svete“.

Nadácia má korene v hnutí Black Lives Matter (BLM), ktoré vzniklo v roku 2013 po tom, ako súd oslobodil muža obvineného zo zastrelenia tínedžera na Floride.

Hnutie vlani zaznamenalo výrazný prielom v USA aj medzinárodne, keď reagovalo na viaceré medializované prípady policajnej brutality.

„Hnutie BLM ako celok jedinečným spôsobom odhaľovalo ťažkosti, bolesť a hnev afroamerickej menšiny nad tým, že si ich ľudia nevážia rovnako ako ľudí inej farby pleti. Protesty v USA a na celom svete ukazujú, že rasizmus a rasistické násilie nie sú problémom iba v americkej spoločnosti, ale globálnym problémom, a to i vo Švédsku,“ uviedla porota.

Ocenenie, ktoré sprevádza diplom a peňažná prémia vo výške 100.000 dolárov, sa udeľuje od roku 1987 na pamiatku švédskeho premiéra Olofa Palmeho zavraždeného v roku 1986. Medzi predošlými laureátmi figurujú Václav Havel, Kofi Annan, Denis Mukwege, Aun Schan Su Ťi alebo organizácia Amnesty International.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *