Vo Švédsku si vykladajú odkaz O.Palmeho udelením jeho ceny hnutiu Black Lives Matter

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Štokholm 29. januára (TASR) – Medzinárodná nadácia za občianske práva Black Lives Matter Global Network Foundation sa v piatok stala víťazom švédskej Ceny Olofa Palmeho za rok 2020. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Porota uviedla, že nadácia „pracuje za pokojnú občiansku neposlušnosť voči policajnej brutalite a rasovému násiliu na celom svete“.

Nadácia má korene v hnutí Black Lives Matter (BLM), ktoré vzniklo v roku 2013 po tom, ako súd oslobodil muža obvineného zo zastrelenia tínedžera na Floride.

Hnutie vlani zaznamenalo výrazný prielom v USA aj medzinárodne, keď reagovalo na viaceré medializované prípady policajnej brutality.

„Hnutie BLM ako celok jedinečným spôsobom odhaľovalo ťažkosti, bolesť a hnev afroamerickej menšiny nad tým, že si ich ľudia nevážia rovnako ako ľudí inej farby pleti. Protesty v USA a na celom svete ukazujú, že rasizmus a rasistické násilie nie sú problémom iba v americkej spoločnosti, ale globálnym problémom, a to i vo Švédsku,“ uviedla porota.

Ocenenie, ktoré sprevádza diplom a peňažná prémia vo výške 100.000 dolárov, sa udeľuje od roku 1987 na pamiatku švédskeho premiéra Olofa Palmeho zavraždeného v roku 1986. Medzi predošlými laureátmi figurujú Václav Havel, Kofi Annan, Denis Mukwege, Aun Schan Su Ťi alebo organizácia Amnesty International.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *