Vo svete sa deje niečo výnimočné a väčšina ľudí to neregistruje

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Väčšina z nás si celkom neuvedomuje, že sa deje niečo výnimočné.

Pred pár mesiacmi som sa vyslobodil zo štandardnej spoločnosti. Zbavil som sa okov strachu, ktorými ma pútal systém. Odvtedy nazerám na svet z iného uhla: všetko sa mení a väčšina z nás si toho nie je ani vedomá.

Prečo sa ale tento systém mení? V tomto príspevku poukážem na 8 dôvodov, ktoré ma priviedli k týmto myšlienkam.

1. Ľuďom do značnej miery vadí model práce.

Dosiahli sme naše limity. Ľudia pracujúci vo veľkých spoločnostiach neznášajú svoju prácu. Absencia účelu klope na naše dvere, ako keby ten krik zúfalstva prichádzal zvnútra.

Ľudia chcú von. Chcú zanechať všetko tak. Všimnite si, koľko ľudí je ochotných riskovať a stávajú sa z nich podnikatelia, ľudia chcú vypadnúť z mesta, len čo príde víkend, ľudia sú v depresii kvôli práci alebo sa stanú obeťou syndrómu vyhorenia.

2. Model podnikania sa tiež mení.

Za posledných pár rokov, kedy došlo k „boomu“ so startupmi, tisícky podnikateľov zmenili svoje garáže na kancelárie, aby priviedli svoje miliónové nápady k životu. Cieľom podnikania bolo nájsť si svojho investora, ktorý projekt zafinancuje – a ak k niečomu takému došlo, bolo to ako vyhrať Svetový pohár alebo Super Bowl.

Ale čo sa stane po tom, keď ste zafinancovaný?

„Nie je absurdné, že aj keď je nás na jednej planéte 7 miliárd, sme si zo dňa na deň cudzejší?“

Vrátite sa späť do práce. Možno ste v ľuďoch vyvolali dojem, že sa odmietate s nimi podeliť o svoj sen, čo ale nie je v súlade s vaším vnútorným presvedčením, a čoskoro je to všetko len a len o peniazoch, ktoré sa stali vašou hnacou silou.

Ľudia ale trpia. Excelentné startupy sa začali rozpadať, pretože ľudí neustále poháňa profit.

Je potrebný nový spôsob, ako vytrvať. Dobrí ľudia to už robia.

3. Vzostup spolupráce.

Mnohí ľudia už pochopili, že nemá význam ísť sám (proti celému svetu). Mnoho ľudí už opustilo končiny „každý sám za seba“.

Zastav sa, ustúp krok späť a zamysli sa. Nie je absurdné, že aj keď je nás na jednej planéte 7 miliárd, sme si zo dňa na deň cudzejší? Aký má zmysel obrátiť sa chrbtom k tisíckam, možno miliónom ľudí, ktorí žijú v tom istom meste? Vždy keď sa nad tým zamyslím, cítim skľúčenie.

Našťastie, veci sa menia. Začínajú sa presadzovať a zavádzať koncepty zdieľanej a participatívnej ekonomiky, čo nás posúva novým smerom, smerom ku spolupráci, zdieľaniu, vzájomnej pomoci a spoločenstvu.

Je nádherné sledovať to. Dojíma ma to.

4. Konečne sme prišli na to, na čo je internet.

Internet je ohromná vec a až teraz – po toľkých rokoch – začíname chápať jeho silu. Svet je vďaka internetu otvorenejší, bariéry padajú, izolovanie sa od spoločnosti je na konci, začína sa v nás prebúdzať spolupatričnosť, spolupráca sa rozrastá a pomoc je prekvitá.

Niektoré národy boli svedkami revolúcií, ktoré využili internet ako nástroj a primárny katalyzátor, ako bola napríklad Arabská jar. Tu v Brazílii ešte len začíname zmysluplne využívať tento úžasný nástroj.

Internet zasahuje masy ľudí. Veľké mediálne skupiny, ktoré kontrolujú tok informácií spôsobom, ktorý im najviac vyhovuje v súlade so správou, ktorú chcú, aby sme sa dozvedeli, už nespadajú len do rúk jedinému vlastníkovi. Máme možnosti, ako si dohľadať, čo chceme. Spájame sa s kým chceme. Objavujeme čo chceme objavovať.

S príchodom internetu už neostávajú ani malé skupinky nevypočuté. Ich hlas je počuť. Anonymita upadá. Svet sa spája. A vďaka tomu môže systém padnúť.

5. Úpadok prehnaného konzumizmu

Až príliš dlhú dobu nám vsugerovávali, aby sme konzumovali čo najviac, aby sme kupovali každý jeden nový produkt, ktorý sa ocitne na trhu – najnovšie auto, posledný iPhone, značkové oblečenie a značková obuv, a, tak povediac, ešte mnoho ďalších vecí.

Mnoho ľudí ale pochopilo, že ísť proti davu je možnosť ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu. Nízkonákladovosť, pomalý spôsob života a „pomalé stravovanie“, to sú len niektoré z možností, ako viesť svoj život, pričom mnohí ľudia, zatiaľ čo píšem tieto riadky, sa už naučili takémuto typu správania.

„S príchodom internetu už neostávajú ani malé skupinky nevypočuté. Ich hlas je počuť. Anonymita upadá. Svet sa spája.“

Čoraz menej ľudí používa autá. Čoraz menej ľudí utráca peniaze. A čoraz viac ľudí si vymieňa medzi sebou šaty, nakupuje použitý tovar, zdieľa majetok, autá, byty, či dokonca kancelárie.

Naozaj nepotrebujeme tak veľa, aj keď nás o tom denne presviedčajú. A takéto svedomité konanie nového konzumného spôsobu života dokáže zruinovať akúkoľvek spoločnosť žijúcu z prehnaného množstva.

6. Zdravé a organické stravovanie.

Boli sme blázni, keď sme akceptovali, že budeme jesť čokoľvek! Stačilo nám, aby to chutilo dobre a všetko bolo v poriadku.

Boli sme tak pobláznení, že spoločnosti a firmy začali doslova otravovať naše jedlo a my sme mlčali!

Ale potom sa poniektorí jedinci začali prebúdzať a poskytovať zdravé a organické jedlo.

Celý tento trend začína naberať na sile.

Ale čo má toto spoločné s ekonomikou a prácou? Skrátim to: Jednoducho všetko.

Produkcia jedla je jedným zo základných kameňov našej spoločnosti. Ak zmeníme nastavenie mysle, naše stravovacie návyky a náš spôsob konzumácie, korporácie budú nútené reagovať na takéto zmeny a prispôsobiť sa novému trhu.

Malí farmári sa tak postupne stanú dôležitou súčasťou celého produkčného reťazca. Ľudia dokonca sadia a pestujú si plodiny aj vo vlastných bytoch.

A to mení celú ekonomiku.

7. Prebúdzanie spirituality.

Koľko z tvojich priateľov cvičí jogu? A koľko z nich medituje? A teraz sa presuň tak 10 rokov dozadu. Koľko ľudí z tvojho okolia vtedy praktizovalo niektoré z týchto aktivít?

Spiritualita bola až príliš dlho spájaná s ezoterikmi – tí čudáci ponevierajúci sa okolo mysticizmu.

Ale našťastie, tento trend sa mení. Dospeli sme na hranice rozumu a racionalizácie. A dokázali sme si uvedomiť, že len s našou vedomou mysľou nedokážeme zdôvodniť všetko, čo sa okolo nás deje. A deje sa tu ešte niečo iné a som si istý, že aj vy sa chcete toho zúčastniť.

Chcete vedieť, ako tieto veci fungujú – ako funguje život, čo sa stane po smrti, čo je to tá energia, o ktorej ľudia neustále hovoria, čo je to kvantová fyzika, ako možno materializovať myšlienky a vytvoriť si vlastnú realitu, čo je to náhoda a synchronicita, prečo meditácia funguje, ako možno vyliečiť niektoré choroby použitím ničoho iného ako holých rúk alebo ako je možné, že alternatívne terapie, ktoré medicína  tak často neschvaľuje, zaberajú.

Niektoré spoločnosti začali poskytovať priestor svojim zamestnancom k meditácii. Dokonca školy učia deti meditovať. Zamysli sa nad tým.

8 . Zmena učebných trendov.

Kto vytvoril tento model výučby? Kto rozhodol o tom, že musíš chodiť do triedy? Kto rozhodol o témach, ktoré sa učíš na hodinách dejepisu? Prečo nás neučia pravdu o iných starovekých civilizáciách?

Prečo by sa deti mali správať podľa istých pravidiel? Prečo by mali všetko len nemo a slepo nasledovať? Prečo by mali nosiť uniformy? A čo testy dokazujúce to, čo si sa práve naučil?

Vyvinuli sme si model, ktorý zachováva a opakuje štandardné, no zastarané metódy výučby, ktorý vychováva a kreuje bežné ľudské bytosti.

Našťastie, veľa ľudí začína pracovať na prehodnocovaní konceptov ako je výučba toho, čo si vyberie žiak a čo by sa rád naučil; využívanie aj netradičného spôsobu výučby mimo tradičné priestory či vyučovanie doma.

Možno si nad tým nikdy nepremýšľal a možno si ešte stále v šoku. Ale ono sa to deje.

Potichu, ale ľudia sa postupne preberajú a začínajú si uvedomovať, aké šialené je žiť v tejto spoločnosti.

Pozri sa na všetky tieto udalosti a mysli si, že všetko, čo nás zatiaľ naučili, je normálne. Ja si to teda nemyslím.

Deje sa niečo výnimočné.

 

Preklad Mateja Kotiana so súhlasom autora z článku od Gustava Tanaku Something Extraordinary Is Happening in the World, And Most People Haven’t Noticed

 

Foto: gnuckx, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *