Pavol Holeštiak
Dva dni pred Vianocami preletela médiami ako blesk smutná správa o skone spisovateľa, publicistu, moderátora, člena licenčnej rady Milana Blahu. Všetci, ktorí ho za jeho trištvrtestoročnicu poznali sa zhodli v jednom. Išlo o človeka s ozajstnou človečinou v srdci. Hoci sa s ním nie vo všetkom v rámci ľavicového poňatia politiky dalo súhlasiť, čo je v rámci dišputy prirodzené, čistú ľudskosť či snahu pochopiť druhého mu nebolo možné uprieť. Novinárskymi skúsenosťami, intelektuálnou erudíciou a životným nadhľadom dokázal častokrát zatieniť nežičlivé rýchlokvásky.
Jeho originálne moderovanie televíznych diskusii Večer na tému nieslo v sebe pečať profesionality. Hľadanie pravdy, silný intelektuálny základ a prirodzený patriotizmus mu boli vlastné.
Milan Blaha bude chýbať. Nielen ako kamarát, novinár, hrdý Záhorák a slovenský vlastenec. Vyžarovala z neho dobrota. V poslednom období ho kvárili viaceré zdravotné problémy, ale zjavne ich znášal veľmi statočne. Mal som šťastie spoznať ho ako kolegu z licenčnej rady, kde hľadal pravdu, pričom mu nemožno uprieť snahu o objektívne poňatie tém.
Kto bol Milan Blaha? Pripomeňme si zopár faktov z jeho života.
Narodil sa 23. septembra 1945 v obci Dubovce v okrese Skalica. Bol redaktorom Nového slova, denníka Slovenská republika, ktorý začal vychádzať ako Republika od 1. marca 1993 a od 12. mája 1994 niesol už spomínaný názov Slovenská republika. Pôsobil v tomto známom denníku aj ako šéfredaktor. Neskôr pracoval ako hovorca Najvyššieho kontrolného úradu, v TASR či ako moderátor Rádia Regina. Spolupracoval s viacerými rozhlasovými a televíznymi stanicami. Ako moderátor diskusných relácií pôsobil v televíziách VTV, TV Luna či Nautik TV. V rokoch 2008 – 2010 moderoval večerné diskusné relácie Na tému, ktorú vysielala RTVS. V roku 2011 sa ako člen petičného výboru angažoval v petícii občanov proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
V roku 2018 sa stal novým členom Rady pre vysielanie a retransmisiu. Nominovala ho Únia slovenských novinárov. Milan Blaha je autorom, resp. spoluautorom kníh ako Životná filozofia – šport, Qui credit, cogitat. Kto verí, premýšľa, Jadrová elektráreň Mochovce – ako to bolo?
R.I.P., Milan, odpočívaj v pokoji.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwikirai5-jtAhUJyqQKHcWpCEgQwqsBMAl6BAgoEAY&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DKCY0kYw25EE&usg=AOvVaw2TdQprR6RLJ7n8KGOFzKUX