Zdroje z EÚ: Londýn a Brusel dosiahli pokrok v otázke rybolovu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 7. decembra (TASR) – Británia a Európska únia dosiahli „značný pokrok“, čo sa týka pobrexitových rokovaní o uzavretí obchodnej dohody – konkrétne v otázke o právach európskych lodí loviť vo vodách Spojeného kráľovstva. Pre spravodajskú stanicu Sky News to povedali dva nemenované zdroje z EÚ.

Súčasťou dohody, ktorá však ešte nie je finalizovaná, sú okrem iného napríklad špecifické kvóty pre rozličné druhy rýb, spresnili zdroje.

Ďalší zdroj – z britskej vlády – však pre Sky News uviedol, že „prelom v (otázke) rybolovu“ nenastal. „Nič nové sa dnes nedosiahlo,“ povedal. Spravodajca stanice Sky Europe Adam Parsons tieto výroky vysvetlil slovami: „Čo zdroje z EÚ tvrdia, je, že rybolov už nie je vecou, ktorá ich veľmi znepokojuje – myslia si, že je možné sa na tom dohodnúť.“

„Najväčšou prekážkou dohody sú rovnaké pravidlá hospodárskej súťaže,“ dodal.

Írsky premiér Micheál Martin podľa agentúry AFP ešte v nedeľu videl šance na dosiahnutie dohody „50:50“, pričom zdroje blízke rokovaniam tvrdili, že diskusie sú pomalé a očakávania nízke.

Rokovania medzi hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a jeho britským partnerom Davidom Frostom budú pokračovať aj v pondelok. Takisto sa majú telefonicky opäť spojiť aj šéfka EK Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a EÚ sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov či návrh zákona o vnútornom trhu, však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *