Zelenský bude zrejme čeliť impeachmentu, dôvodom je zastavenie vysielania jemu nepohodlných médií

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Kyjev 3. februára (TASR) – Poslanecký klub strany Opozičná platforma – Za život chce iniciovať ústavnú žalobu voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý svojím výnosom najmenej na päť rokov zastavil vysielanie troch televíznych kanálov – NewsOne, 112 Ukrajina a Zik, spájaných s jedným z lídrov Opozičnej platformy Viktorom Medvedčukom. Vysielanie týchto televízii je teraz k dispozícii iba na videoportáli YouTube.

Medvedčuk má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Spomínané tri stanice vlani na jeseň informovali o ich stretnutí, na ktorom sa diskutovalo o možnosti obnovenia vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom a o zrušení sankcií.

V reakcii na to začali ukrajinské úrady preverovať dianie v týchto televíziách. Následne konštatovali, že sú aktívne a často aj otvorene využívané ako nástroj ruskej propagandy na Ukrajine.

Poslanec Opozičnej platformy Vadym Rabinovyč podľa agentúry Interfax kritizoval rozhodnutie ukrajinskej vlády a uviedol, že „dnes, prvýkrát v celej histórii samostatnej Ukrajiny, boli naraz vypnuté tri popredné televízne kanály“. Ďalej uviedol, že „v blízkej budúcnosti“ sa uskutoční mimoriadny zjazd opozičnej formácie, ktorý rozhodne o ďalších krokoch. Cieľom je začať konanie o odvolaní Zelenského z funkcie prezidenta, lebo „sa vysmieva voličom, celej krajine“.

Politickí analytici sa domnievajú, že zbavenie Zelenského prezidentskej funkcie prostredníctvom impeachmentu momentálne nie je reálne.

Zelenskyj v utorok svojím výnosom uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorá odporučila zablokovať vysielanie troch televíznych kanálov spájaných s Viktorom Medvedčukom. Sankcie, ktoré zahŕňajú aj zmrazenie majetku, sa vzťahujú aj na majiteľa televíznych staníc Tarasa Kozaka, poslanca ukrajinského parlamentu za stranu Opozičná platforma – Za život.

Zelenského poradca Mychajlo Podoľak považuje rozhodnutie o sankciách za „absolútne transparentné a motivované“. Predstavitelia samotných televízií ho však vnímajú ako politickú pomstu a Ukrajinský zväz novinárov za útok na slobodu prejavu.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *