Zelenský bude zrejme čeliť impeachmentu, dôvodom je zastavenie vysielania jemu nepohodlných médií

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Kyjev 3. februára (TASR) – Poslanecký klub strany Opozičná platforma – Za život chce iniciovať ústavnú žalobu voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý svojím výnosom najmenej na päť rokov zastavil vysielanie troch televíznych kanálov – NewsOne, 112 Ukrajina a Zik, spájaných s jedným z lídrov Opozičnej platformy Viktorom Medvedčukom. Vysielanie týchto televízii je teraz k dispozícii iba na videoportáli YouTube.

Medvedčuk má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Spomínané tri stanice vlani na jeseň informovali o ich stretnutí, na ktorom sa diskutovalo o možnosti obnovenia vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom a o zrušení sankcií.

V reakcii na to začali ukrajinské úrady preverovať dianie v týchto televíziách. Následne konštatovali, že sú aktívne a často aj otvorene využívané ako nástroj ruskej propagandy na Ukrajine.

Poslanec Opozičnej platformy Vadym Rabinovyč podľa agentúry Interfax kritizoval rozhodnutie ukrajinskej vlády a uviedol, že „dnes, prvýkrát v celej histórii samostatnej Ukrajiny, boli naraz vypnuté tri popredné televízne kanály“. Ďalej uviedol, že „v blízkej budúcnosti“ sa uskutoční mimoriadny zjazd opozičnej formácie, ktorý rozhodne o ďalších krokoch. Cieľom je začať konanie o odvolaní Zelenského z funkcie prezidenta, lebo „sa vysmieva voličom, celej krajine“.

Politickí analytici sa domnievajú, že zbavenie Zelenského prezidentskej funkcie prostredníctvom impeachmentu momentálne nie je reálne.

Zelenskyj v utorok svojím výnosom uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), ktorá odporučila zablokovať vysielanie troch televíznych kanálov spájaných s Viktorom Medvedčukom. Sankcie, ktoré zahŕňajú aj zmrazenie majetku, sa vzťahujú aj na majiteľa televíznych staníc Tarasa Kozaka, poslanca ukrajinského parlamentu za stranu Opozičná platforma – Za život.

Zelenského poradca Mychajlo Podoľak považuje rozhodnutie o sankciách za „absolútne transparentné a motivované“. Predstavitelia samotných televízií ho však vnímajú ako politickú pomstu a Ukrajinský zväz novinárov za útok na slobodu prejavu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *