ZMOS: Konferencia o budúcnosti Európy sa musí robiť inak

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 7. decembra (TASR) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo rezortu zahraničných vecí pripomienky k pripravovanej dlhodobej Konferencii o budúcnosti Európy v Slovenskej republike. „Pripravovanú diskusiu vnímame ako príležitosť na zvýšenie povedomia o európskych politikách a procesoch medzi miestnymi politikmi, a tým aj občanmi,“ uviedol Michal Kaliňák, hovorca ZMOS.

Združeniu sa nepáči, že koncept konferencie pripravuje bez zachovania princípu „zdola nahor“. Cieľovou skupinou projektu sú podľa Kaliňáka občania, preto by mal vychádzať z územného princípu „zdola-nahor“. Navrhovaná koncepcia podľa ZMOS kladie príliš veľký dôraz na spoločensko-politickú úroveň – účasť národnej elity.

„Združenie je presvedčené, že začať by sa malo od územnej samosprávy, mimovládneho/občianskeho sektora, akademickej a podnikateľskej obce za účasti národných a európskych predstaviteľov,“ zdôraznil Kaliňák.

ZMOS preto žiada ministerstvo, aby zapojilo do pripravovaných diskusií členov slovenskej delegácie v Európskom výbore regiónov. Ten je poradným orgánom európskych inštitúcií. Členmi Európskeho výboru regiónov sú volení predstavitelia z miestnej a územnej samosprávy, ktorí obhajujú záujmy miest, obcí a regiónov na európskej úrovni.

Konferencia o budúcnosti Európy mala pôvodne odštartovať v Deň Európy 9. mája tohto roku v Dubrovníku, čo znemožnila koronakríza. Podujatie, ktoré potrvá dva roky, má do diskusií o budúcom smerovaní Európy zapojiť európske a štátne inštitúcie, parlamenty, mimovládne organizácie a občanov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *