Zomrel Ladislav Štaidl, kapelník i autor hitov Karla Gotta

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 31. januára (TASR) – Český hudobník a skladateľ Ladislav Štaidl, ktorý bol dlho blízkym spolupracovníkom Karla Gotta, zomrel v nedeľu ráno vo veku 75 rokov. Podľa servera Blesk.cz podľahol komplikáciám spojeným s koronavírusovým ochorením.


      Štaidla ešte 7. januára hospitalizovali pre zhoršujúci sa zdravotný stav v súvislosti s koronavírusom. Patril do rizikovej skupiny nielen vzhľadom na svoj vek, ale aj predošlé onkologické problémy, píše server Novinky.cz.


      Ladislav Štaidl bol veľmi úspešný multiinštrumentalista – hral na gitaru, klavír, spieval, no zároveň pôsobil aj ako textár, dirigent, kapelník, skladateľ a hudobný aranžér. Úzko spolupracoval napríklad s Karlom Gottom, ktorého dlhé roky sprevádzal ako vedúci Orchestra Ladislava Štaidla.


      Celkovo napísal viac než 200 piesní, okrem Gotta tiež pre Dalibora Jandu, Darinu Rolincovú či Ivetu Bartošovú. K jeho najznámejším hitom patria Kávu si osladím, Dva roky prázdnin, Oheň, voda, vítr, Trezor, Málo mě zná či Když láska schází. Bol tiež autorom hudby k desiatkam televíznych filmov.


      Štaidl sa narodil 10. marca 1945 v stredočeskej obci Stříbrná Skalice. Mal troch synov – Jana a Jiřího s Annou Štaidlovou, s ktorou sa rozviedol, a Artura so speváčkou Ivetou Bartošovou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Zomrel Ladislav Štaidl, kapelník i autor hitov Karla Gotta

 • 31. januára 2021 at 11:21
  Permalink

  tak tak, aj licansky zomrel na koronu

  Reply
 • 31. januára 2021 at 20:58
  Permalink

  Po listopadu 1989 přestal být mocným mužem showbyznysu, neboť v televizi odsoudil protirežimní demonstrace.

  „Po vystoupení, kdy jsem naivně zatoužil po tom, aby moje děti vyrůstaly v klidu a míru, jsem byl pochopitelně ze světa kultury vytěsněn…,“

  řekl k tomu začátkem 90. let a dodal, že jen
  „pár statečných“ vědělo, že se nedopustil ničeho opovrženíhodného.“

  Štaidl je někdy označován za „normalizačního umělce“. Byl signatářem Anticharty, po pádu komunismu se jeho jméno objevilo na seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti. Štaidl tvrdil, že byl jako její důvěrník zaevidován bez svého vědomí.

  „Nezabývám se tím že mě označují za „normalizačního umělce“, stejně jako se nezabývám tím, jestli dobrý kardiolog, který neemigroval a dál dělal svou práci doma, byl ,normalizační lékařʼ. Ve straně jsem nebyl, tajné policii jsem nic nepodepsal, ale přesto jsem po revoluci z branže dobrovolně odešel. To se ukázalo prozíravé, protože v podnikatelské oblasti, díky genům po tátovi, jsem dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu,“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *