Zomrela sólistka SĽUK-u Margita Skyvová-Dalmadyová

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 18. januára (TASR) – Vo veku nedožitých 90 rokov zomrela 16. januára ráno speváčka Margita Skyvová-Dalmadyová. TASR o tom informoval Vladimír Kyseľ, odborný pracovník Centra pre tradičnú ľudovú kultúru.

Skyvová-Dalmadyová sa stala známou ako sólistka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), v ktorom pôsobila v rokoch 1950 až 1964. So SĽUK-om účinkovala aj v Bruseli na svetovej výstave EXPO 58 v programe prvého multimediálneho divadla Laterna magika. Najviac ju však preslávila postava Žofky v prvom slovenskom farebnom filme Rodná zem.

V 60. rokoch sa Skyvová-Dalmadyová začala intenzívnejšie venovať aj opernému spevu. Pôsobila v Opere Slovenského národného divadla aj v opere v rakúskom Linzi. V 70. rokoch začala pôsobiť aj ako pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde zotrvala až do dôchodkového veku.

Venovala sa tiež vedeniu speváckych skupín v súboroch Lúčnica a Dimitrovec. Viedla aj spevácku skupinu Orchestra ľudových nástrojov pri Československom rozhlase a spevácku skupinu Vajana. Stala sa tak významnou propagátorkou ľudového spevu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *