Bratislava 4. apríla (TASR) – Majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019 už zverejnili na webe Národnej rady (NR) SR. Zverejnili ich neskoršie ako zvyčajne. Šéf parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) ozrejmil, že preverenie priznaní trvalo dlhšie, keďže došlo k enormnému nárastu počtu verejných funkcionárov. Situáciu komplikovala aj pandémia nového koronavírusu. Termín na odovzdanie priznaní bol do konca apríla 2020. Preverovanie a následné zverejnenie tak trvalo takmer rok.
Od 1. januára 2020 sa podľa Suska rozšíril rozsah verejných funkcionárov viac ako štvornásobne, z asi 580 na vyše 2000. Viacero funkcionárov podľa neho ani nevedelo, že túto povinnosť má. Výbor musel všetky podané priznania skontrolovať a dožiadať si informácie, ak v nich boli nepresnosti.
Na webe NR SR sú tak zverejnené majetkové priznania zatiaľ len za rok 2019 a roky predtým. Povinnosť podať majetkové priznanie sa týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.
Neuveriteľné množstvo pozemkov priznal v súčasnosti štátny tajomník Miniterstva pôdohospodárstva SR Martin Fecko, zakladajúci člen 0ĽaNO.
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=vnf/oznamenie&UserId=FeckMart
Z vtedajšieho kabinetu Petra Pellegriniho zarobil za rok 2019 najviac samotný premiér Pellegrini, priznal sumu 68.264 eur. Z ministrov priznal najviac exminister životného prostredia László Sólymos. Za výkon verejnej funkcie v roku 2019 zarobil 62.114 eur. V rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov priznal byt v bratislavskom Starom Meste, dom, záhradu a pozemok v Rusovciach, či byt v chorvátskom Sukošane, ďalej tiež úspory v banke a hotovosť a hypotekárny úver. Priznal tiež obchodný podiel v spoločnosti, úver, ako aj značkové hodinky.
Tretí najvyšší príjem v rámci členov vlády preukázal vo výške 61.593 eur exminister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, štvrtý vo výške 60.977 eur vtedajší podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Lajčák priznal napríklad vlastníctvo bytu a podiel na spoločných častiach domu a pozemku v Tatranskej Lomnici, tiež podiel na vlastníctve rodinného domu v Jarabine, ďalej má v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov osobné auto a úver. Raši preukázal viacero nehnuteľností v Košiciach, medzi nimi byt, garáž, rodinný dom, či záhradu. Priznal tiež finančné úspory, vlastníctvo cenného papiera a pôžičku.
Najmenej z členov vlády zarobil v roku 2019 vtedajší minister financií Ladislav Kamenický, a to 50.027 eur. V priznaní uviedol vlastníctvo rodinného domu v bratislavskom Ružinove a pozemok v Devíne. Vlastní tiež umelecké diela, zariadenie domácnosti, priznal aj hypotekárny úver, peňažné prostriedky a podiel v obchodnej spoločnosti.
Fecko – šarišský katolícky kulak.
Ten musel za socializmu strašne, ale strášne trpieť. Skrátka ma nakročené na posmrtné blahorečenie.
Stačila mi jeho prvá tlačovka. Keď vystúpil a začali sa mu z úst valiť perly typu „socializmus nám zlikvidoval poľnohospodárstvo“, pochopil som ktorá bije. Ujko bol za socializmu uplakaný kulak ktorého nechceli ani prijať do družstva kydať hnoj a teraz má zrazu moc a chuť pretvoriť poľnohospodárstvo na Slovensku a vrátiť ho 100 rokov do minulosti… Súkromné vlastníctvo, súkromné vlastníctvo a ešte raz súkromné vlastníctvo. Ani slovo o rozvoji malého a stredného družstevníctva či o pozdvihnutí úrovne neprosperujúcich družstiev. Táto vláda a špeciálne súčasný rezort poľnohospodárstva bude znamenať posledný klinec do rakvy poľnohospodárskym podnikom. Rozvoj novodobého kulactva a veľkostatkárstva bude znamenať len ešte dramatickejšie drancovanie pôdy, nie zabezpečenie potravinovej sebestačnosti!
Ešte stále sa nechytá na Miklošovu diamantovú baňu v JAR
len pre upozornenie to sú priznania za rok 2019!!! a nie za 2020.
Stačila mi jeho prvá tlačovka. Keď vystúpil a začali sa mu z úst valiť perly typu „socializmus nám zlikvidoval poľnohospodárstvo“, pochopil som ktorá bije. Ujko bol za socializmu uplakaný kulak ktorého nechceli ani prijať do družstva kydať hnoj a teraz má zrazu moc a chuť pretvoriť poľnohospodárstvo na Slovensku a vrátiť ho 100 rokov do minulosti… Súkromné vlastníctvo, súkromné vlastníctvo a ešte raz súkromné vlastníctvo. Ani slovo o rozvoji malého a stredného družstevníctva či o pozdvihnutí úrovne neprosperujúcich družstiev. Táto vláda a špeciálne súčasný rezort poľnohospodárstva bude znamenať posledný klinec do rakvy poľnohospodárskym podnikom. Rozvoj novodobého kulactva a veľkostatkárstva bude znamenať len ešte dramatickejšie drancovanie pôdy, nie zabezpečenie potravinovej sebestačnosti!
Ale to je pravda, že komunisti zničili poľnohospodárstvo. Pokiaľ boli družstevníci chránení clami a železnou oponou RVHP, potiaľ akože prosperovali, ale len vďaka obrovským peniazom, ktoré boli do socialistického agrárneho sektora dávané zo štátnej pokladnice. Ale po roku 1989 zafúkal konkurenčný vetrík, a bolo po sláve socialistického družstevníctva. Nuž, roľníci u nás sú zdecimovaní vďaka socializmu a súdruhom. Ak chcete vedieť, prečo roľníci z Poľska zásobujú milióny ľudí v EU potravinami a ich agrárny sektor sa rozvíja, tak sa choďte pozrieť do Poľska. Pochopíte.
Netárajte, Slavomír, netárajte!!!
Tam, kde sa za socializmu vlnili lány zlatého obilia, kukurice, zemiakov… v kapitálhnuse pôdu obrába akurát tak diviačia zver. Po pasienkoch sa rozťahujú kroviská, pasúce sa stáda kráv a oviec som naposledy videla pred prevratom. Na plantáži namiesto jahôd, ríbezlí rastú vily miestnych zbohatlíkov.
Fungujúce poľnohospodárske družstvá sú v troskách. Za socializmu v nich prúdil život. Koľkým ľuďom dali prácu aj v najodľahlejšom kúte Slovenska?
Malí farmári majú na svojej usadlosti viac neporiadku ako obrobenej pôdy a uživia tak akurát seba. A agrárnici? Tí tiež živia hlavne seba, milióny na osobné účty, nieee?
Zisky z poľnohospodárskej činnosti za socializmu neputovali na účet agrárnika, ale do štátnej pokladne a z nej napr.do zdravotníctva–Za lieky sa neplatilo, že?
KOMUNISTI vytiahli slovenský ľud zo zablšených chalúp, Slavomír. Tak NETÁRAJTE!!!
Poľnohospodárstvo dávalo prácu 4% obyvateľov Slovenska. Väčšinou to boli ľudia z nižším stupňom vzdelania, ktorí sú dnes na úrade práce a žijú z daní pracujúcich obyvateľov. Raz som za to kritizoval jedného môjho známeho, v čase Čarnogurského bol poslancom NR SR. Moju kritiku zdôvodnil tým čo som uviedol, „ veď v poľnohospodárstve pracovalo len 4% pracujúcich“.
Teraz už nehovorím o družstvách, ktoré má na svedomí Ćarnogurský. Poľnohospodárstvo zničili zvrátené dotácie EÚ na kosenie. Neboli to dotácie na produkciu, na množstvo vypestovaných plodín, vyrobeného mlieka alebo mäsa, ale na kosenie. Kosenie z ktorého častokrát nebol žiaden osoh, nakoľko seno ostávalo hniť na poli. Prečo? Lebo vo veľa prípadoch Bratislavskí kaviarenskí povaľači, ktorí vedeli o tom čo sa chystá (dotačný systém), prenajímali pôdu po celom Slovensku. O pôdu sa nestarali, len o dotácie. Pokosiť a zhrabnúť dotáciu. Čo tam po tom, že objekty chátrali a pôda neprinášala úžitok. Oni svoju dotáciu mali vo vrecku. Potom sa vychvaľovali, akí sú oni úspešní a my neschopní. Áno my na takéto svinstva nemáme žalúdok, pretože po našich predkoch máme vypestovaný vzťah k pôde aj napriek tomu že ju nevlastníme.
Pardon ešte o jedno sa zaujímali. Ako väčšinoví užívatelia poľnohospodárskej pôdy rozhodovali o tom ktorému poľovníckemu združeniu prenájmu pôdu na poľovnícke účely. A tak sa z nich stavali veľký lovci.
Áno za Levočou a nielen tam, kde predtým boli pestované jahody a ríbezle dnes rastú víly, rôzne podnikateľské centra alebo to zarastá kríkmi, tak ako píše pani Slavomíra.
Komunisti by nikdy neboli dovolili, na tak úrodných pôdach stavať montážne fabriky, podnikateľské centrá.
Tu je tragédia nášho poľnohospodárstva.
Len jedno z mnohých za socializmu fungujúcich poľnohospodárskych družstiev dnes vyzerá takto:
https://youtu.be/aQYIAA-MwOo
A práve odtiaľ má manželku knieža Testovič. Ak je i len štipku pronárodný, prečo neinvestoval do týchto objektov? To by musel aj niečo urobiť, nielen ….
Kniežatá nepracujú, kniežatá nám dávajú prácu:
Kde bolo tam bolo, bola jedna osada a v tej osade žil dobrý človek, ktorému zomrela manželka; sám sa staral o syna, a keďže na chudáka ešte aj záchod spadne, vážne ochorel /nádorové ochorenie a tuberkulóza/. Kapitalizmus sa s človekom nebabre, a tak tento jednoduchý, láskavý a zbožný človek, dobráčisko od kosti, bol nesmierne vďačný zbohatlíkovi, ktorý si toto družstvo kúpil, že mu umožnil žiť v týchto ruinách; samozrejme nie zadarmo; tento biedačisko sa musel starať o ovce, kozy a zvieratá, ktoré na tomto hygienicky „nezávadnom“ mieste choval zbohatlík. Myslím, že vo videu vidieť to „komfortné“ bývanie.
„Som rád, aspoň mám strechu nad hlavou,“ zakončil smutne svoj príbeh bývalý spolužiak
Neviem či sú, alebo nie sú príbuzní. Ale je na zamyslenie zhoda priezvisk v súvislosti s majetkovým priznaním a vedúcou odboru pozemkov a lesov OÚ Prešov?
https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=52&odbor=11
„Schopný“ je schopný všetkého.
Nuž niežeby som závidela, ale kedysi bol pán Fecko poriadny človek, pravda, kým sa nedal na politiku. Inak lokality typu Terňa, Červenica Rakúsy a pod. sú skoro na úrovni Jarovníc, takže pánu poslancovi ostáva len zablahoželať.
oprava- veľkí lovci