Dušan Piršel: Hodnota života a hodnota smrti v súčasnej pandémii COVIDU 19

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V súčasnej pandémii si mnohí dúfam uvedomujeme, ako veľmi sme zraniteľní. Stačí neviditeľný patogén (vírus, baktéria) a zrazu sa život človeka môže veľmi rýchlo zmeniť alebo aj skončiť. Medicína je kráľovská disciplína – hoci oproti pár desiatkam rokov alebo storočí dozadu boli dosiahnuté úspechy a pokrok – stále existuje mnoho chorôb inkurabilných, ktoré nevie vyriešiť a nedokáže odstrániť príčinu (kauzálna liečba) . Okrem nádejí môže pomôcť  terapeutickému efektu poznanie minulosti ( stačí 100 rokov dozadu- tzv španielska chrípka – ako to prebiehalo ako to skončilo…) a viera v pokrok – v tomto prípade vedecký- veda za 100 rokov výrazne napredovala, myslenie. To si však vyžaduje samostatný komentár.  

V tejto situácii mi preto milí čitatelia napadlo napísať krátky komentár na tému zomierania. Téma zomierania podľa môjho názoru nie je v línii záujmov mocenskej a politickej elity, je ešte stále malo otvorená a nevenuje sa jej priestor a váha, ktorá jej prináleží. Zjavne je to aj preto, že sme súčasťou systému bez hodnôt, ktorý nám vtláčajú do hláv, ale nie všetci sa mu podriadia. Aj preto sa držím myšlienky: „Opýtajte sa na osobné hodnoty človeka pred vami a pochopíte, kto pred vami stojí.“ Možno je to otázka politického egoizmu. Možno je v tom aj kus strachu pred sebou samým. Ľudia, ktorí nemajú silné vnútorné hodnoty, ktorí nie sú vyrovnanými osobnosťami, tak tí sa boja dávať si ťažké otázky a potom na ne aj hľadať odpovede.

So smrťou sa nedokáže každý vysporiadať, a tak sa radšej tvária, akoby sa ich netýkala. Som unavený alfa mentalitou, kde sa predstiera sila a velebí len  racio. Je to naša chyba, ktorá nás ničí a nikam nevedie. Preto som vďačný za každý prejav ľudskosti vo verejnom priestore. Smrť je veľké tabu, vyvoláva strach. Slovensko nie je pripravené  prijať ju dôstojne, hovoriť o nej s kľudom. Narodenie je radosť a očakávanie a smrť je koniec. Pre neveriacich bez hodnôt to bude na hodnotenie života ako takého, výkonu a diela a zosnulý bude predmetom spomienky. Pre neveriacich s hodnotami to bude nielen hodnotenie života ako takého, výkonu a diela alebo bude to aj hodnota dobra, morálky, skutkov a  bude to hodnota života. Pre veriacich to bude súčet oboch hodnotení plus hodnota človeka ako takého, s dušou, s prechodom do večnosti .   

Snažil som sa spracovať a podať moju úvahu tak, aby vyvolala množstvo otázok a pochybností v každom jednom čitateľovi bez ohľadu na svetonázor. Človek sa nenarodí s postojmi. Vytvárajú sa životnými skúsenosťami. Vznikajú predovšetkým ako dôsledok mnohých opakovaných reakcií, dojmov, pocitov, správania, najmä však dramatických skúseností a psychických tráum . Osobne som presvedčený, že Slovensko by malo lepšie uchopiť túto tému a vložiť  ju do agendy niektorých politických strán  a vyvolať nutnú diskusiu k tomu na obrazovkách za okrúhlym stolom za prítomnosti serióznych vedcov.

PhDr. Dušan Piršel

Riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Dušan Piršel: Hodnota života a hodnota smrti v súčasnej pandémii COVIDU 19

 • 11. februára 2021 at 23:22
  Permalink

  Aj veriacich možno deliť na rôzne skupiny – niektorí sú s hodnotami a iní len tápajú.

  Tí, čo tápajú: Povedali im, že Boh existuje, a prijali to. Boh môže byť pre nich folklórom, náboženský život zvykom. Niektorí žijú bez pochybností, pretože si ťažké otázky nekladú. O tom, načo žili, ako je dobré žiť, kam smerujú a pod. nemusia mať jasno.
  Alebo niektorí si kladú ťažké otázky, a nenachádzajú odpovede.

  A aj smrť aj veriacich môže desiť, nemusia vedieť, ako ju spracovať.

  Reply
 • 12. februára 2021 at 8:27
  Permalink

  Dobrý deň ,
  …ďakujem za kvalifikované stanovisko .Identifikujem sa s nim .Prajem Vám viac pozitívneho ako negatívneho, ako aj schopnosť akceptácie toho zlého , čo nás v živote môže stretnúť . V úcte Piršel

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *